2014 Seçim, Sandık, Çözüm ve CHP

2014 Seçim, Sandık, Çözüm ve CHP

Sinan İşler,

Yerel seçimler bize çok iyi örnek ve hazırlık oldu. Genel seçimlerde şimdiden herkes ne yapması gerektiğini çok iyi biliyor.

Önümüzdeki yıllarda Recep Tayyip Erdoğan veya AKP siyasette tutunmak istiyorsa çok ciddi reformlar ve göz boyamalar yapacağından emin olabilirsiniz.

Daha şimdiden Vergi Affı, Sigorta Affı, Ceza Affı gibi konular gündeme gelmeye başladı.

Tesadüf mü? Hayır!

Asla tesadüflere inanmayın.

Seçim

Sadece haritaya bakarak AKP’nin kaybettiği kaleleri açıkça görebiliriz.

http://cdnprex.com/ta/uploads/1396841847ab94a1b.jpg

Kazandığı kaleleri ise çok yakın bir biçimde kazandılar.

Beni üzen iki şehir oldu, onları söylemeden geçemeyeceğim: Birincisi Antalya, ikincisi ise Ankara.

Hem üzüldüm hem sevindim. Üzüldüm çünkü çok yakın bir biçimde kaybedildi.

Ayrıca büyük şehirleri alınan fakat ilçelerinde kaybedilen çok il var.

Sevindim çünkü önümüzdeki seçimler için umut vaat edici sonuçlar gördük.

Hatice Değil Netice Önemli

Aranızda “Ya Sinan çok boş konuşuyorsun önemli olan neticedir” diyenleriniz olabilir.

Elbette sonuç önemlidir fakat geleceği görebilmek için bu seçimi çok iyi analiz etmek gerekir. O yüzden detayları analiz ediyorum.

Oy verme oranında 12 Eylül darbesinden bu yana en yüksek katılım oranına yaklaşıldı. %90 katılım gerçekten iyi bir oran.

Hem oy verme yaşı gelecek gençler olduğu için hemde sorumluluk alan gençlerin artmasından dolayı bu oranın bir miktar daha yükseleceğini düşünüyorum.

Seçim ve Sandık Güvenliği

Şaibeli ve hileli bazı sandık olaylarının yaşanması vatandaşın canını sıktı. Fakat sorumluluk duygusu da aşıladı.  Genel seçimlerde sandıklarını koruyan daha fazla insan ile karşılaşacağız.

Çünkü iktidarın kazanmak için yasal olsun olmasın elinden ne geliyorsa yapmayı göze aldığını kendi seçmenleri dahil herkes gördü.

Bundan sonraki seçimler daha demokratik ve korunarak yapılacak. Yapılmak zorunda !

Şurada konuyla ilgili daha detaylı şeyler yazdım. Sandığın daha güvenli ve YSK tarafından dahi hile karıştırılmayacak bir biçime getirilmesi bir zorunluluk oldu.

Sandıklarda hileler yüzünden bazı il ve ilçelerin elden gittiğini açıkça izledik. Bazıları geri alınabildi. Fakat bazı illerde ise bütün kanıtlar iyi temizlediği veya tezgah iyi kurulduğu için geri alınamadı.

Ayrıca muhalefete laf etmeden önce şunu söylemekte fayda var. Barış Ünver’in şurada dediği gibi “Oyları çalanlar üst düzey hırsızlar, CHP n’apsın?”

Her şeyi devletten veya muhalefetten bekleme dönemi bitmiştir. Artık vatandaş olarak tek tek sorumluluk almasını öğreneceğiz. (Ya SS, ya SS.)

Ne Yapmalı?

Bu soruyu seviyorum; liseden sonra okuduğum kitaplar ve devrimci kitaplar aklıma geliyor.

Öncelikle çözüme odaklanmalıyız. Bazı iller elden zorla alınmış olsa dahi umut var. Önümüzdeki seçimlerde artık hiçbir şey aynı olmayacak.

Daha demokratik seçimler yapabilmek için uğraşmalıyız. Sorumluluk almalıyız. Seçim ve sandık güvenliğiyle ilgili sivil hareketler ve organizasyonlar yapmalıyız.

CHP bazı girişimlerde bulundu fakat bu girişimler büyük şehirler dışında pek aktiflik sağlanamadı.

Çünkü seçim dediğimiz hadise sivil sorumluluk üzerine kurulmalıdır.

Vatandaşların iyiliği için dahi sandığı koruma organizasyonunu bir parti üstlenirse veya bir partinin sözlerine dayanarak harekete geçilirse tarafsızlık zarar görür ve yöntemin yayılması imkansızlaşır.

Gençler ve internet eylemcileri olarak bizlere çok sorumluluk düşüyor. Şaka şaka o kadar değil, korkmayın işimiz kolay. Sorumluluk büyük fakat yapacağımız şeyler o kadar zor değil.

Hedefler

Önümüzdeki genel seçim katılım oranını %95 ‘e çıkarmak lazım. oy vermeyenlerin seçimleri umursamadığından değil tam tersi
umursayıp küstüğünden dolayı oy vermediklerini söyleyebiliriz.

Nitekim sırf bu oranı azaltmak için gönüllü ünlüler bile “Oy Ver” adı altında bir kampanya yaptı.

Üzülerek söylemeliyim ki bu videolar 500,000 izlenmeye bile ulaşamadı. Yani düşünce güzel fakat yayılım yeterli değildi.

Sorumluluk derken işte bunu kastediyorum. Daha fazla sorumluluk almalı; sadece internette değil, gerçek hayatımızda bile çevremizi seçimlerde oy vermek konusunda bilinçlendirmeliyiz.

CHP ve Gençlik “OccupyCHP”

Ben bu yazıyı hazırlarken çok önemli bir gelişme ve pratik bir çözüm süreci başladı. Aslında başlı başına bir yazı konusu fakat kısaca değinmek isterim.

OccupyCHP Ankara Hareketi bir gençlik ve yenilenme hareketidir. Sonuna kadar destekliyorum. Bu söylemin ve eylemin ortaya çıkması bazı olayların üst üste gelmesiyle birlikte oldu.

Biricincisi efsanevi Gezi hareketidir. (Evet Efsanevi değerini yıllar geçtikçe anlayacağız.)

Diğeri ise CHP’nin yıllardır konuştuğumuz “CHP’nin gençleşmesi” ve “CHP’nin daha modern fikirler ile yönetilmesi” sorunlarının dışa vurumudur.

Bir volkanın patlaması için bile zaman ve bazı jeolojik hareketlerinin meydana gelmesi gerekir. Bu jeolojik hareketler sonucu zincirleme reaksiyon volkanın patlaması oluşur.

Toplum ve siyaset hareketleri de böyledir. Tesadüfler ile yorumlanamaz. Her bir tepki başka bir tepkinin sonucudur.

CHP Türkiye’nin en önemli partisidir. Etnik ve ön yargılar üstüdür. (Normalde öyle olmalıdır)

Türkiye’nin kurucu partisidir.

Fakat, maalesef, şu anda ne bu önemine yakışır ne de bu önemle birlikte yeterli sorumluluk alır bir vaziyette değildir.

İşte bu sebeple hak ettiği yerlere gelmesi için kaçınılmaz olarak gençler CHP içerisinde daha yapıcı olmaya ve sorumluluk almaya başlıyor.

Beni en çok sevindiren, toplumda demokratikleşme hareketleri ve çözümlerin artmasıdır.

Daha da önemlisi Biz Gençler artık harekete geçmeye başlıyoruz. Seksen neslinin sorumluluk alma vakti gelmiştir.

Bu yazı, konuk yazarımız Sinan İşler tarafından yazılmıştır.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular