Türk medyası ve 2014 Yerel Seçimleri

Türk medyası ve 2014 Yerel Seçimleri

Biraz seçimlerden bahsetsek iyi olacak kanımca.

Cemaat ile iktidar arasındaki savaş seçim öncesi tarafları ve halkı gerdi. Herkes 2014 Yerel Seçimlerinin AKP adına çözülme süreci olarak değerlendirmekteydi. Ancak öyle ya da böyle AKP istediğini almış bulunuyor.

Tüm halk kendi bulunduğu bölgenin seçiminden çok, İstanbul ve Ankara’nın seçim sonuçlarını merak ediyordu. 30 Mart geldi, seçimler başladı ve akşama doğru sandıklar kapandı. Ve normal olarak sayılmaya başlandı. Burada öncelikle medya unsurundan söz edeceğim.

Türkiye’de ve dünyada haber bulma, haber üretme ve yayma daha doğrusu haberin kaynağı ajanslardır. Türkiye’nin en önemli ajansları Cihan Haber Ajansı, Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı ve Doğan Haber Ajansı’dır. Basının, medyanın holdingleşmesi oto-sansürü de beraberinde getirmiştir. Objektif yayıncılık, objektif medya ve habercilik tamamen ortadan kalkmıştır. Bir gazeteci, muhabir ya da foto muhabir, maaşını verenin yani patronunun istediği düzlemde çalışmakta, yayın yapmaktadır. Bu durum yandaş medyada da böyledir, muhalif medyada.. Türkiye’de merkez medyanın neredeyse tamamı Doğan Grubu’na aittir. Medyanın holdingleşmesi, medya kuruluşlarının kontrol altına alınmasını kolaylaştırmaktadır. “Nasıl yani?” derseniz eğer, özetleyeyim. Tüm medya kuruluşları taraf tutmak zorundadır ki öyledir de zaten. Medya kurulu ve holding sahibi kişinin eğer devletle uzaktan yakından bir işi varsa bu durum o medya kuruluşunun yayın anlayışında belirleyici olur. Ya da muhalif bir yapıya sahip olan farklı bir medya kurulu devlet tarafından cezalandırılabilir ve kontrol altına alınabilir. Türkiye’deki medyayı bu bağlamda değerlendirmek gerekir.

Oyların sayıldığı gün…

Öncelikle 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerin sonuçlarını halka ve dünyaya yayınlayan ajanslar hakkında birkaç söz etmeliyim. Anadolu Ajansı (AA) yarı resmi bir yapıdır. Cihan Haber Ajansı (CİHAN) ise Fethullah Gülen Cemaati’ne bağlı bir kurumdur. Türkiye’deki siyasal iktidar yani AKP ile Gülen Cemaati arasındaki savaşın boyutu bellidir.

30 Mart akşamı televizyon kanalları, radyolar ve internet siteleri seçim sonuçlarını bu iki ajanstan alarak haberleştirmekte ve yayınlamaktadır. Bu durum seçim sonuçlarının farklı açıklanmasına sebep olmuştur. İktidar yanlısı halk Anadolu Ajans’ın vermiş olduğu sonuçlara inanırken, muhalif görüşlü insanlar Cihan’ın vermiş olduğu sonuçları ciddiye almıştır. Bu durum Türkiye medyasının nasıl da bölündüğünü göstermektedir bizlere.

Seçim sonuçları…

AKP iktidarı tapeler, 17 Aralık Yolsuzluk Operasyonu, Alo Fatih gibi sorunlarla girecekti seçime. Ve seçim öncesi Erdoğan, gergin ve her zamanki gibi bir başbakana yakışmayacak üslupla mitinglerini yaptı.

AKP için Ankara ve İstanbul çok önemliydi. AKP mevcut başkanları aday gösterdi, bunlar Kadir Topbaş ve İ. Melih Gökçek’ti. CHP ise İstanbul’da Mustafa Sarıgül’ü ve Ankara’da eski bir MHP’li olan Mansur Yavaş’ı aday gösterdi. Seçim öncesinde çok zor bir seçim olacağı herkesçe biliniyordu ki öylede oldu. Kıyasıya bir mücadele…

Seçim sonuçlarında İstanbul’u AKP kazandı. Mustafa Sarıgül salladı ancak deviremedi. Ankara seçimlerini ise 34,9’a 43,8′ kazanan Melih Gökçek’ti. Tabii CHP, YSK’ya itirazını etti. Ankara, İstanbul, Antalya, Adana, Van, Hatay ve Yalova’da kıyasıya bir mücadeleler vardı.

Seçim sırasında ve sayımında yapılan hileler…

Seçim sırasında boş oyların AKP olarak doldurulması, sandık tutanakları ile sisteme girilen sonuçlarının çelişkili olması, 20’den fazla ilde elektriklerin kesilmesi, polis yardımıyla oyların çalınması, oy çuvallarının YSK koridorlarında mühürlenmesi, trafolara kedilerin girmesi ve oy pusulalarının yakılması dışında ülkemizdeki son yerel seçimlerde herhangi bir seçim hilesi yaşanmamıştır. Ne mutlu bizlere.

Seçim itirazları…

Türkiye’nin bazı illerinde seçim sonuçları hakkında itirazlarda bulunuldu. YSK bunların bazılarını kabul ederken bazılarını reddetti. Mesela YSK, Van’da AKP birden fazla itiraz etmesine karşın itiraz kabul edildi anca CHP’nin, MHP’nin yada BDP’nin itirazlarını reddetti. Bu durum YSK’nın ne kadar bağımsız olduğunu göstermiyor mu bizlere?

Bu seçimlerde beni mutlu eden tek sonucu…

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk yaşandı ve Türkiye Komünist Partisi (TKP) belediye kazandı. Dersim’in Ovacık ilçesinde Fatih Mehmet Maçoğlu bir ilki gerçekleşerek belediye başkanı oldu. Çok iyi yürekli birisi olan F. Mehmet Maçoğlu ağabeyim ile sohbetimi de taşıyacağım bloğumuza.

Bu seçimler demokrasinin değil, iktidarın zaferidir. Zafere giden yolda tüm hile, hurda, hukuksuzluk mubahtır… Ya da öyle midir?

Kubilay Yalçın GerboğaKubilay Yalçın Gerboğa: Gazeteci, sosyolog ve fotomuhabirdir. Toplum, insan ve siyaset üzerine düşünür. Yerel gazetelerde muhabir, fotomuhabir ve köşeci olarak görev almıştır. Serbest Bölge Fanzin'i çıkarmaktadır.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular