Akçakale saldırısını Özgür Suriye Ordusu mu düzenledi?

Dün Akçakale‘ye düşen havan toplarının haberini aldığımda aklıma ilk şu gelmişti: Kendi iç savaşını henüz bitirememiş olan Suriye devleti, ne diye durup dururken Türkiye‘ye havan topları atabilirdi ki? Bunun bir cevabı yoktu. Ve şu ihtimali de düşündüm: Ortalığı karıştırmak, daha doğrusu Suriye‘deki rejimi değiştirmek isteyen “birileri”, Türkiye‘yi de aktif olarak savaşa çekmek için bunu yapmış olabilirdi.

Elbette bunu tek düşünen ben değildim ama yine de kayda geçsin diye Ekşi Sözlük‘te bir başlık açarak bu ihtimalin değerlendirilmesi gerektiğini söyledim.

Az önce, 04 Ekim 2012’yi 05 Ekim 2012’ye bağlayan bu gece LiveLeak adlı internet sitesinde bağlantısı verilen video, bunun gerçek olma ihtimalini gözler önüne seriyor:

Videodaki bazı İngilizce kısımları anlatayım:

  1. 7. saniyeden itibaren çıkan siyah zemin üzerine yazılı sarı metnin anlamı şu: “ÖSO Teröristleri, Tel Abyad’da Saldırılara Hazırlanıyor – 03 Ekim 2012)
  2. 14. saniyede başlayıp 56. saniyede biten video bölümünde konuşan ve odayı kameraya alan kişi, odadakileri tanıtıyor ve kayda geçmesi için bulundukları yeri ve tarihi söylüyor.
  3. 56. saniyede çıkan siyah zemin üzerine yazılı sarı metnin anlamı da şu: “ÖSO Teröristleri Atarib’de Havan Toplarına Sahip” (Atarib dediği, Türkiye sınırındaki bir kasaba.)
  4. 63. saniyede başlayan -tarihi belirsiz- görüntüde de, Özgür Suriye Ordusu‘na bağlı teröristler, bir havan topunun kurulumunu yaparken görüntüleniyor. Videonun son saniyelerinde, havan topu mermisine yakın çekim yapılırken yanda çıkan metinde bu silahın (veya merminin) Rus yapımı olduğu ve Suriye devleti ordusundan çalındığı yazıyor.

Bazı gerçekleri de sıralayalım:

  1. Havan toplarının ateşlendiği Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesi, Özgür Suriye Ordusu‘nun işgali altında.
  2. Son haftalarda gücünü ve halk desteğini kaybeden Özgür Suriye Ordusu, başlattığı iç savaşı kaybetmek üzere ve tek başına yürütecek durumda değil.
  3. Özgür Suriye Ordusu‘nun çıkardığı isyanı büyük ölçüde bastırmış olsa da, Suriye devleti de güçlü bir pozisyonda değil. Özellikle dünya çapında Beşar Esad‘ın diktatörlüğü aşağı yukarı kimsenin inkâr etmeyeceği bir şekilde kabul gördü.
  4. Bu şartlar altında Suriye‘nin başına gelecek en kötü şey, NATO ülkelerinin bu savaşa dahil olup Suriye‘ye girmesi.

Videodaki saldırıya hazırlık görüntüleriyle, ÖSO‘nun havan toplarına sahip olduğunu kanıtlayan görüntüler; Özgür Suriye Ordusu teröristlerinin saldırıyı gerçekleştirdiğini tek başına kanıtlamıyor ancak Suriye devletinin durup dururken havan toplarıyla Akçakale‘ye saldırmış olmasının garipliğiyle, yukarıda saymış olduğum gerçekleri videoyla beraber düşündüğümüzde, bu saldırıyı neredeyse %100 ihtimalle Özgür Suriye Ordusu‘nun -ortalığı karıştırıp Türkiye‘yi ve NATO‘yu da savaşa sokmak için- gerçekleştirmiş olduğu ortaya çıkıyor.

Muharrem İnce‘nin dediği gibi Esad‘ın canı cehenneme! Ancak Esad‘ı sevmiyoruz diye, olayları yanlış okuyup durup dururken ülkemizi savaşa sokmanın alemi yok. Sakin olalım, olayları iyi okuyalım ve Ortadoğu‘da oynanan savaş oyunlarının içine dahil olup da daha fazla şehit vermeyelim, zaten batan ekonomizle bir de iflasa sürüklenmeyelim.

Sevgiler.

Haberi kullanmak isteyenlere önemli not

Bu haberi dileyen, dilediği yerde kullanmakta serbesttir. Noktasına, virgülüne dahi dokunmadan yayınlayabileceğiniz gibi, içeriği değiştirerek veya özetleyerek yayınlayabilirsiniz ancak sizden tek isteğim, haberin kaynağını göstermeniz ve bu sayfaya bir bağlantı vermeniz. Eğer bağlantı vermezseniz kimseye tutup dava falan açmam elbette ancak bağlantı verirseniz, haberin kaynağına verdiğiniz değeri görüp size minnettar olurum. Sevgiler.

Bu yazıyı lütfen paylaşın!

Haber, Türkiye‘nin kaderini değiştirecek nitelikte bir haber. Bu yüzden haberi olabildiğince kişiye ulaştırmamız çok önemli. Haberi aşağıdaki sosyal paylaşım düğmeleri aracılığıyla Facebook, Twitter ve Google+’da paylaşabilirsiniz. Yalnızca oradan değil, tanıdığınız basın kuruluşlarına, basın mensuplarına, siyasi partilere ve siyasi parti mensuplarına ulaştırmanız da aynı derecede önemli. Saldırıyı ÖSO’nun gerçekleştirmiş olma ihtimalinden herkesin haberi olmalı.

Barış Ünver
05 Ekim 2012