Aktivistlere özel Android uygulamaları

Aktivistlere özel Android uygulamaları

Kerim Öztürk,

Bu yazıda sanal reklam uygulaması vardır.

2013 yazına damgasını vuran ve memleketi bir ayran bakracı gibi çalkalayan Gezi olaylarıyla ilgili çok konuşuldu, çok şey yazıp çizildi ve uzun yıllar da konuşulmaya devam edilecek gibi görünüyor. İstanbul Taksim’deki bir parkın yok edilmesine karşı çevreci bir eylem olarak başlayıp birden bire boyut değiştiren ve tüm ülkeyi saran protesto dalgasını önceki toplumsal eylemlerden ayıran en önemli özelliklerden biri de; teknolojinin, sosyal medyanın ve akıllı telefonların yoğun biçimde kullanılmasıydı. Türkiye’de iPhone’un tahtını sarsan Android telefonlarda, Türkçe içerikli uygulamalara rastlamak zor olsa da, tüm dünyada aktivistlerin kullandığı ve minimum İngilizceyle işinizi görebilecek uygulamalardan üç tanesini sizin için tanıttık.

Protest4

Sadece Android değil iPhone uygulaması da olan Protest4, dünya çapında diğer aktivist ve göstericilerle bağlantı içinde kalmanızı sağlayan ücretsiz bir uygulama. Protest4’da bir protesto gösterisi oluşturup, sosyal medya aracılığıyla başkalarını bu protestoya kolayca davet edebiliyorsunuz. Ya da oluşturulmuş bir gösteriyi takip eden diğer kişilerle haberleşebiliyor, aynı duvarda fotoğraf ve izlenimlerinizi paylaşabiliyorsunuz. Protest4’un özelliklerinden biri de kendi çevrenizdeki etkinliklerden haberdar olma imkanı iken, bir başka güzel tarafı da protestolarla ilgili fotoğrafların eşzamanlı olarak duvarda yayınlanması ve bunları daha sonra yayma imkanı.

I’m Getting Arrested

Yine arayüzü İngilizce olsa da göstericilerin işine yarayacak Android uygulamalarından biri de “I’m Getting Arrested” yani “Tutuklanıyorum” adını taşıyor. Bu uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra, tutuklandığınız anda haberi olsun istediğiniz yakınlarınızın ve varsa, avukatınızın telefon numaralarını girdikten sonra, o anda gönderilecek olan bir kısa mesaj hazırlayabiliyorsunuz. Daha sonra uygulamanın kısayolunu telefonun ana ekranına koyuyor ve kendinizi sokaklara atıyorsunuz. Herhangi bir tutuklanma ya da gözaltı durumunda tek yapmanız gereken el çabukluğuyla cihazı cebinizden çıkarıp, ilgili uygulamanın ikonuna basmak. Önceden hazırlamış olduğunuz SMS, seçtiğiniz tüm numaralara gönderiliyor ve böylece çevrenizdeki kişiler sizin tutuklandığınızdan anında haberdar oluyor.

OpenWatch

Başta Gezi Parkı’nda olmak üzere dünyadaki birçok gösteride, güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddeti belgelemek göstericilerin en önemli önceliklerinden biri oldu. Zaten bu çağdaki eylemleri önceki muadillerinden farklı kılan en önemli etkenlerden biri de bu. Bu bağlamda bir aktivistin Android telefonunda mutlaka olması gereken uygulamalardan biri de OpenWatch. Temel işlevi gizli olarak ses ve görüntü kaydı yapmak olan ve iPhone versiyonu da bulunan bu ilginç uygulama, telefonunuzla karşı taraftaki kişiye belli etmeden görüntü kaydetme özelliğiyle öne çıkıyor. Ücretsiz olan uygulamayı indirip telefonunuza kurduktan sonra, uygulamanın “Record Audio (Ses Kaydet)” ya da “Record Video (Görüntü Kaydet)” seçeneklerinden birine basıyorsunuz. Buna basınca uygulama kapanıyor gibi görünse de aslında ses ve görüntü kaydına başlıyor. Artık tek yapmanız gereken, ses kaydı yapıyorsanız, telefonunuzu konuşan kişinin yakınında tutmaya çalışmak, görüntü kaydı yapıyorsanız da akıllı telefonunuzun kamerasını hedefinize çevirmek.

Ve diğerleri

Elbette bir göstericinin işine yarayacak olan Android uygulamaları bunlardan ibaret değil. Ücretsiz olarak anında mesajlaşmayı ve fotoğraf alışverişinde bulunmanızı sağlayan WhatsApp ve Viber gibi popüler uygulamalar ya da kaydettiğiniz materyalleri anında paylaşmayı sağlayan YouTube, Twitter ve benzeri uygulamaları yazmaya bile gerek görmedik.

Bu konuda sizin dikkatinizi çeken, beğendiğiniz Android uygulamaları var mı? Eğer varsa, yazacağınız yorumlarla bu yazıya katkıda bulunabilirsiniz. Ve tabii, yazıyı beğendiyseniz, paylaşmayı ve diğer aktivistleri bu uygulamalardan haberdar etmeyi unutmayın! :)

Bu yazı, konuk yazarımız Kerim Öztürk tarafından yazılmıştır.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular