Başbakan’a verecek 400 liranız yok mu ulan?

Saygıdeğer Başbakanımız, bizzat bana açtığı davadan sonra ben çok değiştim. Bu yazıda Başbakan’a alınacak olan 400 milyon dolarlık uçağı (ki bu Başbakan’ın 7. uçağı olacak) savunacağım. Konuşmayın da dinleyin!

AirportHaber’in haberine göre; VIP hazırlıkları için ABD’ye uçan TC-Tur tescilli Airbus 330-200 tipi uçağın işlemleri halen sürüyor. Uçak, yaklaşık 1 yıl sürmesi planlanan dönüşüm sonrası son derece lüks ve konforlu haliyle Türkiye’ye gelecek.

Filosunda 6 uçak ve 1 helikopter olan Başbakanlık’ın hizmetine sunulacak. Başbakan Erdoğan için, Airbus’tan 200 milyon dolara satın alınan uçağın VIP dönüşüm maliyeti ise dudak uçuklattı. Uçağın içine, toplantı salonları, dinlenme ve yatak odaları, özel güvenlik sistemleri ve banyodan mutfağa kadar birçok detay ekleniyor. Airbus 330-200 tipi uçağın da VIP dönüşüm maliyetinin en az 200 milyon doları bulması ve uçağın Türkiye’ye toplam maliyetinin 400 milyon doları aşması bekleniyor.

(Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz.)

Şimdi bir defa Başbakan’a 1000 uçak feda olsun. Hatta kendisi önüne getirilen her araca binip poz verdiği için, ülkedeki bütün araçlar kendisine feda olsun. 7 tane uçak ne ki? Sonuçta o Başbakan, onun zengin görünmesi lazım ki ülke de zengin görünsün. Yanlış mı? Yanlışsa yanlış deyin ulan!

İkincisi, şu ülkede hiçbir vergi mükellefi Başbakan’ın bu harcamasına karşı çıkmamalıdır. İstatistiklere göre Türkiye’de 1,750,000 civarı vergi mükellefi var. 400 milyon dolar da aşağı yukarı 700 milyon lira ediyor. Bölünce her vergi mükellefinin mükellef olduğu uçak parası 400 lira ediyor. Ne var bunda şimdi? Dünyanın en büyük 15 ekonomisinden biriyiz (17 de olabilir, bilmiyorum), böyle dev bir ekonomide kimse 400 lira veremeyecek mi?

Oyunuzu AK Parti’ye verdiyseniz, susup oturacaksınız. Bu harcamaları kabul ettiniz, itiraz etmeye hakkınız yok. Başbakan’ıma itiraz edenin alnını karışlarım!

Ha, oyunuzu AK Parti’ye vermediyseniz, yine alnınızı karışlarım! Gıcık marjinaller sizi; halkın yarısı AK Parti’ye oy vermişken siz ne diye başkasına oy verirsiniz ki? Boğaz’a karşı içkinizi yudumlayıp kuruyemiş yerken aşağıdaki parçayı dinleyip ağlayın ulan!

Yazıyı da paylaşın da insanlar ceplerinden 400’er lira çıkacağını ve neden itiraz etmemeleri, itaat etmeleri gerektiğini öğrensin. Bakın düğmeler aşağıda. Paylaşmak zor değil, paylaşmak güzel.

Barış Ünver
26 Eylül 2012