Berkin’e geç ulaşan bir mektup

Berkin’e geç ulaşan bir mektup

Affet bizi Berkin. Seni vuranı da affet ama en çok bizi affet. Seni vuran canını aldı. Ama biz daha fazlasını istiyoruz. Senin ölü bedeninin bizi büyütmesini istiyoruz.

Sen ölüyorsun, nefesin kesiliyor, gözlerin kapanıyor ama biz burada kalanlar yasını bile tutamıyoruz. Yas tutmak sessizlik içinde olur Berkin. İnsan acı çektiğinde isyan edemiyor. İsyan edecek günü olamıyor çünkü. Acı büyüdükçe, sessizlik de büyüyor. Hrant öldüğünde duydum ben ilk bu sessizliği. Gazete aldım, “kardeşin Hrant” yazıyordu gazetede, sonrası derin bir sessizlik. Çünkü acı bu işte. Acı, insanı bölen bir şey, insanın sesini felce uğratan bir şey Berkin. Biliyorsundur belki acıyı, belki bu kadar derin bir acı yaşamadan öldün. Kimsenin yasını tutmadan. İnşallah öyledir.

Bizler, geride bıraktıkların, devrim türküleri yakacağız ardından. Şehit diyeceğiz. Devrim şehidi falan. Oysaki belki de sen sadece ekmeğin en güzel yerini yemek isteyecektin. Her şey bu kadar basitti belki. Ama bizim için basit diye bir şey yok.

Büyük cümleler kuracağız, senin sırtına yükleyeceğiz. Bak şimdi burası bir sosyal medya aracı. Bir blog. Tüm sosyal medya araçlarında, sen öldüğünden beri güya senin adına küfürleşmeler sürmekte.

Kendi aşağılık egolarımızı senin 14 yaşındaki ölü bedeninin üzerinden var etme çabası içine girdik. Neden? “En çok benim paylaşımım ilgi çekmeli Berkin. Kusura bakma yani. Tamam sen öldün, üzülüyorum ama en çok ben! Şu sosyal medyadaki troll yazarları aşağılayabilmem için, küfür edebilmem için haklı bir sebebim varken kaçırayım mı bu şansı Berkin? Tamam sen öldün ama ben yaşıyorum yani sonuçta.”

Birtakım ünlü harfler tweet atmışlar senin için Berkin. Öldün ya tatlım, ondan. Deniz Seki demiş ki mesala, “Berkin Elvan mekanın cennet olsun. Dualarımdasın benim zeytin gözlüm. Çok üzgünüm tarifsiz bir acı”. Sonra bir başkası “Hesabı sorulacak” demiş. Onlar ünlüler Berkin. Ünlü olmak ne demek biliyor musun? Ünlerini hatırlatmaları için ellerine geçen bu fırsatı kaçırsınlar mı yani?

Ah Berkin… Tamam sen öldün ama hayat devam ediyor işte. Acı demiştik değil mi? Acı büyük bir sessizlik getirir peşi sıra. Çünkü yas tutulur. Yas tutarken bağırmaz insan. Yasını tutar ve sonra hesabını sorar. Ama bizler yas tutmadan hesap sormak için sıvadıysak kolları, orada yas yok, hesaplaşma vardır.

Şimdi insanlık için yüksek sesle:

BERKİN ELVAN ÖLÜMSÜZDÜR!!!

Kubilay Yalçın GerboğaKubilay Yalçın Gerboğa: Gazeteci, sosyolog ve fotomuhabirdir. Toplum, insan ve siyaset üzerine düşünür. Yerel gazetelerde muhabir, fotomuhabir ve köşeci olarak görev almıştır. Serbest Bölge Fanzin'i çıkarmaktadır.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular