Bir freelancer’ın olmazsa olmazları

Bir freelancer’ın olmazsa olmazları

Özge Aşık,

Ben bir freelance logo tasarımcısıyım. Ayrıca, çeşitli ajanslara metin yazarlığı yapmışlığım var. Kariyerimin ilk yıllarında bir reklam ajansında çalışmış olsam da, oradan ayrıldıktan sonra evden çalışmaya karar verdim. Bursa’da, bekar bir kadının rahatlıkla yaşayabileceği bir semtte, 2+1 bir evde yaşıyorum. Odalardan birini çalışma odasına çevirdim, misafir geldi mi salonda yatırıyorum.

Bu yazıda, özgürce çalışan bir freelancer olarak kendi “olmazsa olmazlarımı” sıralayacağım.

Temiz bir çalışma ortamı

1-temiz-calisma-ortami

Kadın olduğum için diyeceğim ama, yalan olmasın, tanıdığım erkek tasarımcıların da dikkat ettiği bir şey bu: temizlik. Temizlikten kastım(ız) yalnızca toz ve kirden arınmış bir yer değil; aynı zamanda karmaşadan uzak, sade bir çalışma ortamından bahsediyorum.

Ortamda ne kadar çok eşya olursa, zihniniz o kadar bulanır. Bu bir tasarımcı için de böyledir, bir yazar için de böyledir, bir yazılımcı için de böyledir. Bir-iki süs eşyası hoştur, ama devamı gelmemelidir. Kağıtlar ihtiyaç duyulduğunda hayat kurtarır, ama gereksiz tüm kağıtlar masadan kaldırılmalıdır. Bir monitör kablosuz çalışmaz veya bir dizüstü bilgisayar adaptörsüz şarj olmaz, ama kabloların mümkün olduğunca saklanması gerekir.

Temizliğe ve sadeliğe dikkat edin, çalışırken kafanız rahat olsun.

Kaliteli ekipman

2-eski-ve-yeni-araba

Fotoğraflarınızı düzenlemek için kullandığınız Photoshop’u, 2004 yılından kalma bir masaüstü bilgisayarda ne kadar hızlı açabilirsiniz? 20 liraya aldığınız bir mikrofonla seslendirme yapabilir misiniz? Ben bu yazıyı sizce dandik, eski bir klavyeyle yazıyor olabilir miyim?

Ekipmanınıza harcayacağınız parayı “masraf” değil, “yatırım” olarak görmelisiniz. Oturduğunuz koltuktan çalıştığınız masaya, kullandığınız bilgisayardan yazdığınız kaleme kadar her ofis eşyasının kaliteli olmasına özen gösterin. İlla en pahalısını almak zorunda değilsiniz (en pahalı her zaman en iyi ürünü vaat etmez) ama en kalitelisini, en sağlamını, en iyisini bulmak sizin çıkarınıza olacaktır.

Özenle işlenmiş imajınız

3-kaliteli-imaj

İmaj önemlidir. İmaj, müşteriyle ilk karşılaşmanızdan son görüşmenize kadar sizin hakkınızda pek çok şey anlatacaktır. Olaya şekilcilik olarak bakmadan, şeklinizi-şemalinizi düzeltebilirsiniz.

İyi bir araba seçerseniz, müşterinizle görüşeceğiniz zaman müşteriyi etkilersiniz. Kaliteli bir kartvizit tasarımı seçerseniz, potansiyel müşterileri müşteriye dönüştürmekte işiniz kolaylaşır. Güzel kıyafetler giyerseniz, müşterinizi derinden etkileyebilirsiniz.

İmajı yabana atmayın.

Sonuç

Bu konuyu 10 kelimeye özetlemek de mümkün, 50 bin kelimeyle konu hakkında kitap yazmak da. Ben 350 küsur kelimelik kısa bir blog yazısı yazmayı tercih ettim. Umarım kendimi iyi bir biçimde ifade edebilmişimdir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bu yazı, konuk yazarımız Özge Aşık tarafından yazılmıştır.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular