Cemaat-Hükümet çatışması ve yaklaşan seçimler

Cemaat-Hükümet çatışması ve yaklaşan seçimler

Dershanelerin kapatılması konusuyla artık gün yüzüne çıkan cemaat-hükumet çatışma her geçen gün şiddetini arttırıyor.

Daha önce yazdığım gibi çatışmanın şiddetlenmesinde cemaatin tavrını çok sert koymasının etkisi büyük. Bunun bir hata olduğu ve çünkü hükumetin bu kadar sert bir çıkış karşısında geri adım atmayı bir “yenilgi” ya da “cemaate teslim olmak” gibi algılayacağını belirtmiştim.

Öyle de oldu: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında bu konuda kararlarının kesin olduğunu söyledi.

Türkiye üç büyük seçimin eşiğindeyken cemaat ile hükumetin karşı karşıya gelmesi ülkede dönüştürücü etkisi olabilecek bir gelişme. Şöyle ki seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin alacağı oylar oranınca Türkiye çok farklı noktalara savrulabilir.

Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yakın çevreler cemaatin oy oranlarına etkisinin %5’in altında olacağı görüşünde. Cemaate yaklaştıkça ise bu oran %20’lere yaklaşıyor.

Her iki öngörüye karşı senaryo üretmek zor değil…

Ak Parti oylarını korur ya da arttırırsa…

Gezi Parkı protestoları ve ardından cemaat ile hükumet arasında yaşanan çatışmaya rağmen Adalet ve Kalkınma Partisi oylarını korur ya da arttırırsa Türkiye’yi hareketli günler bekliyor demektir.

Başbakan Erdoğan’ın yapacağı ilk şey cemaatin tüm parti ve devlet kadrolarından tasfiye edilmesi için düğmeye basmak olacaktır.

Öyle ki bir bakmışsınız Ergenekon dalgaları cemaatin kıyılarına vurmaya başlamış…

Diğer muhalifler için de zor bir süreç başlayacağını öngörebiliriz. Ne de olsa bu seçimlerden de zaferle çıkmış bir Erdoğan’ın kendinden daha emin ve otoriter bir lidere dönüşmesi hiç birimiz için sürpriz olmayacaktır.

Peki ya Ak Parti oylarını kaybederse…

İkinci ihtimalimiz ise Ak Parti’nin seçimlerden mağlup çıkması…

Eğer genel seçimlerdeki oy oranları Ak Parti’nin yeni bir hükumet kurmasını sağlayamazsa, toplumun büyük bölümü bunu Gezi Parkı olaylarına ve hükumetle cemaat arasındaki çatışmaya bağlayacak. Bu durumda, öncelikle zaten olduğundan çok daha güçlü görünen cemaat Türkiye’nin “gerçek sahibi” rolüne bürünecektir.

Hükumeti ya da koalisyonu MHP’nin mi CHP’nin mi kuracağına bağlı olarak farklı senaryolar yaşanacak demektir. Ancak her iki şekilde de yeni kurulacak hükumetin hedefinde Ak Parti ve kadroları olacaktır.

Okan YükselOkan Yüksel: Uludağ Üniversitesi İİBF'de Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi AÖF'de Medya ve İletişim öğrenimi gördü. Politik Akademi isimli internet sitesinin yöneticisi olmakla beraber, Bursa'da Bugün isimli gazetede de yazmaktadır.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular