CHP nereye kaydı?

CHP nereye kaydı?

3 yıldır Cumhuriyet Halk Partisi üyesiyim. Bundan gurur duyuyorum fakat benim çektiğimi kimsenin de çekmediğini düşünüyorum. Parti içi tartışmaları bir tarafa koyalım; bunlar zaten her partinin içinde olan şeyler, demokratik bir partide de olması gereken şeyler. Benim sıkıntım başka bir şey; CHP’nin içindeki kimseler CHP ile ilgili her sıkıntısını dile getirebilir, CHP’yi değiştirmek için her şeyi yapabilir bana göre. Benim bunula bir sorunum yok. Fakat CHP’nin içindeki kişilerden çok, CHP’nin dışındaki kişilerin CHP’yle ilgili sıkıntılarını bağıra çağıra söylemesi bana gerçekten dokunuyor. Çoğu kişi bunun CHP’nin kendini geliştirmesi için, CHP’nin yenilenmesi için gerekli olduğunu söyleyebilir. Zaten tamamen bağımsız CHP seçmeninin eleştirilerine hiçbir sözüm yok. Ancak bu bağıran çağıran kişilere baktığımda çoğunun Vatan Partili kimseler olduğunu gözlemliyorum.

İşte bu insanlar kendi partileri dururken, CHP’yi de kendi partilerine benzetmeye çalışıyor. Sadece Vatan Partililer değil bunu yapanlar; sosyalistler, radikal milliyetçiler…

Bir bakıyorsunuz “Parti sağa kayıyor”, sonra bir bakıyorsunuz “Parti sola kayıyor”. E kardeşim, parti senin oyuncağın değil ki. Parti, tabanının görüşlerine göre, tüzüğüne aykırı hareket etmeksizin yön değiştirebilir, fikir değiştirebilir, duruş değiştirebilir. Sen ne dersen olacak diye bir şey yok.

Mesela son zamanlarda olan ihraçlar… CHP milletvekillerinden itirazlar oldu mu? Oldu. Gidip istifa ettiler ve yeni kurulan partiye geçtiler. Onların fikirlerini paylaşanlar da yeni partiye geçti mi? Geçti. Peki bu halde, teorik olarak ihraçlara alenen karşı çıkan bir CHP üyesi kaldı mı? Kalmadı. Peki ben neden hala CHP üyesi olmayan arkadaşlarımdan “CHP’nin ihraçları yanlıştı” cümlesini duymak zorundayım? Zaten oyunu vermiyorsun, CHP’yle bir alakan yok; peki neden hala bu partinin iç işlerine karışma isteğini bastıramıyorsun?

Mesela CHP dışındaki sosyalistler; ihraçlara pek bir sevinçliler. “CHP ne iyi yaptı” diyorlar. İyi de kardeşim, senin için yapmadı ki. Sen niye üstüne alıyorsun?

Arkadaşlar, bir parti günün koşullarına göre, tabanının manevrasına göre, tüzüğüne aykırı hareket etmeden istediğini yapmakta özgürdür. Ve bana göre, bu yaptıkları da sadece üyelerini ve üye olmayan seçmenini ilgilendirir. Başka partilerin üyelerinin de CHP’nin iç işleri hakkında söz söylemeye bu bağlamda hakkı yoktur.

Tabii ki bunlar benim naçizane düşüncelerim. Söylediklerim tamamen yanlış da olabilir ama bana göre bir siyasi partinin iç işleri, sadece üyelerini ve seçmenini ilgilendirir.

Egemen Arda ÖlmezEgemen Arda Ölmez: Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi. Profesyonel olarak siyaset ile uğraşıyor.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular