Dün beslediğin kargalar, yarın ülkeni bombalar

Başlıkta birazcık değiştirerek birleştirdiğim iki atasözü, Reyhanlı patlaması konusunda kamuoyuna sızan son belgeler hakkında. Belgelere göre bomba yüklü araçlar, Suriye’nin etkili “muhalif” gruplarından El Nusra’ya ait.

Ben, Başbakan’ın Suriye’yle bu kadar uğraşmasının gerekçelerinden biri (yalnızca biri) olarak, tarihe geçme hevesini görüyorum. Uçan kuştan para isteyen sağlık ve sosyal güvenlik sistemleriyle, haberlerde özellikle geçiştirilse de her gün biraz daha çöken ekonomiyle, içerisinden keskin kokular gelen yargı sistemiyle, Türkiye’nin en büyük rant aracı haline gelmiş olan TOKİ’yle ve herkesin yaşam tarzına karışmayı kendine dert edinmiş ileri otokrasi rejimiyle yöneticilerimiz, tarih kitaplarında çok özel cümlelerle anılacaklarını biliyorlar. İşte bu yüzden, 30 yıl sonra kendilerinden biraz olsun olumlu bahsedelim diye, Orta Doğu’nun süper gücü olma sevdasına düştü, sevgili Başbakanımız.

Ben de Başbakan’ın niyetinin iyi olduğundan eminim, ülkeyi güçlendirme çabasını görüyorum. Ancak yaptıkları seçimler o kadar yanlış ki, son anda doğru yolu bulup tansiyonu düşürmeselerdi, NATO ve ABD yanımızda zannederek tek başımıza Suriye’ye girmiş olacaktık.

Ne var ki, yeni stratejinin bir parçası olarak Suriyeli muhaliflere eğitim verdi, çeşitli yardımlar yaptı bu hükümet. Muhaliflerin en güçlü destekçileri ABD, İsrail ve Türkiye oldu.

Sivillerin kafalarını kesen, öldürücü bir tür sinir gazı olan “sarin gazı” kullanarak katliamlar yapan, binalardan aşağı atan ve sırf orada Esad’ın askerleri de var diye, sivillerle dolu bir hastaneyi bombalamaktan çekinmeyen insanlardan oluşan Özgür Suriye Ordusu’ndan daha kötü bir örgüt olduğunu da, henüz iki hafta önce öğrendim: El Kaide bağlantılı El Nusra grubu. Bir askeri öldürüp, askerin kalbini yiyecek ve bunu videoya alacak kadar tehlikeli teröristlerden oluşan bu grup da, Özgür Suriye Ordusu ile aynı safta, Esad’ı devirmenin peşinde.

Ve biz, epey uzun bir süredir Hatay ve çevresinde, savaştan kaçan mültecilerle beraber bu muhalif grupları da -belki farkında olmadan- besliyoruz.

ABD ve Avrupa ülkeleri, bir diktatörün yerine geçecek olan terörist grupların yaratacağı tehlikeyi öngörerek, bu gruplara verdikleri destekleri yavaş yavaş geri çekmeye başladılar – bildiğim kadarıyla biz de yavaştan çekiliyoruz. Ve terörist gruplardan gelen tepkiler, bu sebepten ötürü geliyor olabilir.

Yarım gün olmadan Davutoğlu tarafından yalanlanan bu belgelerin araştırılması, hükümetin bütün Türkiye’ye borcudur. “Kafa bulandırmayın” gibi ters laflarla üstü örtüleceği yerde, soruşturularak gerçekliği veya sahteliği kanıtlanırsa, hiç değilse hangi yolda olduğumuzu biliriz.

Belgeler

Reyhanlı Patlaması konusundaki askeri yazışmalar

Reyhanlı Patlaması konusundaki askeri yazışmalar

Reyhanlı Patlaması konusundaki askeri yazışmalar

Reyhanlı Patlaması konusundaki askeri yazışmalar

Reyhanlı Patlaması konusundaki askeri yazışmalar

Reyhanlı Patlaması konusundaki askeri yazışmalar

Reyhanlı Patlaması konusundaki askeri yazışmalar

Kaynak: Reyhanlı patlaması konusundaki askeri yazışmalar (RedLeaks)

Barış Ünver
22 Mayıs 2013