Eşcinsellik günah mıdır, hastalık mıdır?

Eşcinsellik günah mıdır, hastalık mıdır?

Soru bana ait değil ama o kadar ince bir ayrıntısı var ki, o ayrıntıyı çok beğendiğim için yazıya başlık olarak bu soruyu koymak istedim.

OdaTV‘de okuduğuma göre, Aktüel dergisinde bu konuyla ilgili bir dosya hazırlanmış. Dosya, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf‘ın “Eşcinsellik hastalıktır.” sözüne dayanarak hazırlanmış. Dosyanın ayrıntıları ufak bölümler halinde OdaTV‘nin haberinde verilmiş.

Çeşitli gazetecilere de “Eşcinsellik günah mı?” diye sorulmuş. HaberTürk‘ten Nihal Bengisu Karaca sanırım konunun hassasiyetine bağlı olarak “Bu konu beni aşar.” demeyi uygun görmüş. Taraf yazarı Hilâl Kaplan, tam bir Taraf yazarı gibi davranıp konuyu bir şekilde “Kemalistler kötüdür”e getirmiş, eşcinselliğin günah olduğunu da kabul etmiş. Vakit‘ten Abdurrahman Dilipak da eşcinselliğin günah olduğunu savunanlardan ama onun savı biraz daha elle tutulur: “Hak” kelimesinin “Allah’a ait olan” anlamına geldiğini söylemiş ve ardından eşcinselliğin bir hak olamayacağından bahsetmiş. Kur’an-ı Kerim‘de de eşcinselliğin sapma olarak anlatıldığını savunmuş.

Ama en güzel cümleyi, dosyayı yazan İrfan Aktan kurmuş, şöyle bir soru sormuş: “Eşcinsellik hastalıksa neden günah?” Net bir soru. Bir hastalık aynı zamanda günah olabilir mi?

Ben olaya “tercih” yönünden yaklaşıp, kendi adıma çözdüğümü düşünüyorum. Şöyle ki; eşcinsellik bir “tercih”tir. Tercih edilebilen bir şey hastalıktan sayılamayacağına göre eşcinselliği hastalık olarak tanımlayamayız. Günahtır, değildir, orasını tartışacak bilgiye sahip değilim.

Son bir söz: Ben içki içen bir insanım. Sık aralıklarla içmem ama içtiğimde de keyifle içerim. Bu benim tercihimdir. Günahtır, değildir, orasını tartışmam. Ama yalnızca ve yalnızca içki içmem birini rahatsız ederse ve biri bana tepki gösterirse, ben de ona tepki gösteririm. Eşcinsellik konusuna geri dönecek olursak; eşcinselliği kesinlikle desteklemem ama eşcinsellerin varlığı beni rahatsız etmez. Çünkü nasıl ki içki içmek bir tercihse ve içkinin varlığının rahatsız etmesi mantıksızsa, bir eşcinselin yalnızca eşcinsel oluşunun da herhangi birini rahatsız etmesi mantıksızdır.

Not: Neden durup dururken böyle bir konuda yazdığımı soranlara da “Bu aralar yazacak konu yok valla.” dışında bir yanıt veremem.

Barış ÜnverBarış Ünver: Web geliştirici, yazar. Beyn'in kurucusu. Siyasi gelişmeleri yakından takip eder. Amatör olarak siyasetle ve tiyatroyla ilgilenmektedir.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular