İnsanlar neden direndi?

İnsanlar neden direndi?

Bilançolar açıklandığına göre Gezi Parkı olayları duruldu diyebiliriz. Bitti demiyorum çünkü artık bitmeyecek. Bu yaşananlar birlik-beraberliğin ruhudur. Dediğim olacak diye diretenler olduğu sürece Gezi Parkı biter, bir başka yer başlar.

Peki bu süreç boyunca bu insanlar neden direndi? Bunun cevabı bence çok basit. Halkın sabrını taşırıp, illa benim dediğim olacak sizin düşünceleriniz önemli değildir vs. derseniz onlar da böyle cevap verirler. Bu arada “halk” dediğim, çapulcu olan kısım. Aman diyeyim, diğer asil kesimle karıştırılmasın (şu “hüloooğğğ” falan).

Hep söyledim ve söylemeye devam edeceğim: Paşaları “terörist” diye suçladınız, teröristleri “barışçı” yaptınız. İçkisini içene “ayyaş”, sözlerinize karşı gelene “tinerci” dediniz. Ülkenin iki önemli insanı için yine “2 ayyaş” dediniz. Anayasal hakkını kullananlara “çapulcu” dediniz. Cesur gazeteciler tepkilerini dile getiriyorlar diye, onları, suçlarını söylemeden çürümeye terk ettiniz. Bu insanlardaki sabır da bir yere kadar. Bu zihniyetle devam edilirse, yaşanacak olayların sorumlusu bunlardır. Bunun altında provakatörlük, teröristlik, darbe isteği vs. aramak ahmaklıktır! “Neden bize karşı çıkıyorsunuz?” deyip gereksiz sorular sormak yerine bunları düşünmek yeterli olacaktır.

Polisleri direkt insanların üstüne salmak yerine, biraz daha durup sakince karar verilebilirdi. Bu, sürecin sakin ve sağlıklı ilerlemesini sağlardı. Ama iyi ki polislere “vurun” emri verilmiş. Eğer bu emir gelmemiş olaydı şu an ülkede birlik, beraberlik olmazdı. Bir kısımda hala yok bunu biliyorum. Ama artık özgürlüğümüzü kısıtlamaya çalışanlara cesurca “nah” çekenler var!

Nah çeken eylemci amca

Ayrıca değinmeden geçmemem lazım: Bugün Mısır’da olaylar devam ederken halkın bir kısmı tencere, tava çalıyor. Biliyorsunuz Gezi Parkı eylemleri sırasında da bu eylem oldu. Şimdi AK kesimin dilinde şunlar var; “gördünüz mü tencere tava çalanlar ne hale geldi?” Bu nasıl bir mantıktır? Biz tencere tava çalıyoruz diye, darbe mi istiyoruz? Diktatöre tepki göstermek darbe istediğimiz anlamına mı gelmektedir?

Bence bu insanlar sabırları taştığı için, diktatöre boyun eğmemek için direndi. Ya sizce?

Okuduğunuz için teşekkürler.

Tolga AşkTolga Aşk: 1995 yılında Mersin'de doğdu. Blog yazmaya 2007 yılında başladı. Birçok blog ve sözlükte yazarlık yaparken, aynı zamanda tiyatro, resim ve karikatür gibi sanat dallarıyla da yakından ilgileniyor.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular