İnternette alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler

İnternette alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Selin Gürsoy,

İnternet üzerinden alışveriş, veya kısaca e-ticaret, artık 10 yılı aşkın bir süredir hayatımızda yer alan bir kavram. Her gün yeni e-ticaret platformlarına rastlıyoruz veya her gün e-ticaret sektörüne daha sıkı bağlandığımızı görüyoruz. Artık Kars’taki bir kişi, merkezi Muğla’da olan bir mağazadan kolaylıkla sipariş verebiliyor, veya elimizdeki 2. el ürünleri yurt dışındaki bir alıcıya kolayca satabiliyoruz.

Ama bu şekilde alışveriş yaparken daha dikkatli olduğumuzda hem güvenliğimizi sağlamış, hem de bilmediğimiz fırsatlardan yararlanmış oluruz. Bu yazıda, e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenleri elimden geldiğince anlamaya çalışacağım.

Sahtekârlara dikkat edin

Her ne kadar çoğumuz alışmış olsak da, internet üzerinden alışveriş ülkenin bir kısmının hala şüpheyle yaklaştığı bir kavram. Haksız da sayılmazlar: Paranızı alıp ürünü teslim etmeyenler, kusurlu bir ürün gönderip sorumluluk almayanlar, bambaşka türden sahtekârlıklar için adres ve telefonunuzu alıp ortadan kaybolanlar derken, internette alışveriş yapmak neredeyse mayın tarlasında yürümeye benzemeye başladı.

Ama bu olumsuzlukları görüp, geleceğin en büyük ekonomisine sahip sektörlerinden biri olan e-ticaretten de bütünüyle vazgeçecek değiliz. Daha dikkatli olmak için bazı önemli noktaları bilmek yeterli:

Güvenli bağlantıya sahip olmayan sitelerden alışveriş yapmayın: Bütün e-ticaret siteleri, “SSL sertifikası” denen bir güvenlik sertifikasına sahip olmalıdır ve her türlü satış işlemini bu sertifikayla yapmak zorundadır. E-ticaret sitelerinde bu sertifikanın olup olmadığını, adres çubuğunda yazan adresin başında “http” yerine “https” yazıyor oluşundan veya adresin hemen başında bulunan yeşil bir simgenin olduğuna bakarak anlayabilirsiniz. Bu sertifika sayesinde gönderdiğiniz kredi kartı bilgileri şifrelendiği için, bu bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi daha zor oluyor. Eğer bir e-ticaret sitesinde güvenlik sertifikası kullanılmıyorsa, o siteden alışveriş yapmamanız en doğrusu olacaktır.

Mesafeli Satış Sözleşmesi’ne uymayan yerli siteler yasal değildir: “Mesafeli Satış Sözleşmesi”, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yürürlüğe soktuğu “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği”ne uygun bir sözleşme biçimidir ve Türkiye’de faaliyet gösteren bütün e-ticaret firmalarının bu sözleşmeye uyması ve her satışın son aşamasında kullanıcıya da bu sözleşmeyi onaylatması şartı bulunur. Eğer rastladığınız bir yerli e-ticaret sitesinde bir Mesafeli Satış Sözleşmesi yoksa, satış tamamlanmadan önce size böyle bir sözleşme onaylatılmıyorsa, o e-ticaret sitesinin yasal bir site olmadığından emin olabilirsiniz.

Bazı e-ticaret siteleri, e-ticaret sitesi bile değildir: Şaka yapmıyorum. Bazı siteler, kendisini “e-ticaret sitesi” gibi gösterip büyük indirimler sağlayarak ziyaretçilere telefon, bilgisayar gibi nispeten pahalı ürünleri 5’te bir, bazen 10’da bir fiyatına satmayı vaat ederler. Çoğunda güvenlik sertifikası da bulunmayan bu sitelerin iyi tarafı, sizin paranızı çalmanın peşinde olmamalarıdır. Ama kötü tarafı da, bu sitelerin asıl amacının sizin bilgilerinizi çalmak oluşudur. Evet, bu siteler sizden kredi kartı bilgisi istemez, onun yerine “kapıda kredi kartıyla veya nakit ödeme” vaadiyle yalnızca isminizi, telefon numaranızı ve adresinizi ister ve ürünün size kargolanacağını müjdeledikten sonra başka hiçbir şey yapmazlar. Bu sitelerin sahipleri, elde ettikleri bilgilerle size masum ama rahatsız edici reklam SMS’leri yollayabilecekleri gibi, son yıllarda meşhur olan bir dolandırıcılık yöntemini uygulayıp sizi arayarak “Banka hesabınız teröristler tarafından ele geçirilmiş, ben savcıyım/polisim, bize şuradan para yollayın gereken işlemleri yapıp davayı kapatalım” diye insanları korkutarak paralarını alabilirler. Bu sitelerden kesinlikle uzak durun!

İndirim kuponları kullanın

Türkiye’de gazete kuponu biriktirmek hala eskimeyen bir alışkanlıktır, ancak nedense e-ticaret sitelerinde kupon kullanmak pek düşünülmez. Pek çok sitede, epey yüksek indirimler kazandıran kuponlar veriliyorken, pek çok insan bu tarz kuponların varlığından bile haberdar değildir.

Bu tarz kuponları kullanmayı ihmal etmeyin. Örneğin Hepsiburada.com’dan alışveriş yaparken, sadece bir kupon kullanarak yüzlerce lira tasarruf etmeniz mümkündür. Sonra o parayla kendinize başka ürünler alabilirsiniz, veya şık bir lokantada pahalı bir yemek yersiniz :).

Fiyat karşılaştırması yapın

Her ürün, farklı e-ticaret sitelerinde farklı fiyatlara satılır. Bir tableti bir e-ticaret sitesinde 1200 liraya görebilirken, bir başka e-ticaret sitesinde 1000 liraya aynı tableti satın alabilirsiniz.

Ama tabii, sadece Türkiye’de kurulmuş yüzlerce e-ticaret sitesi varken, bunca siteyi nasıl takip edeceğinizi şaşırabilirsiniz. Halbuki bunun için açılmış, e-ticaret siteleri arasında ürün fiyatı karşılaştırma siteleri mevcut. Benim en sevdiğim örnek olan Akakce.com’da, bir ürünü aratarak veya sitede gezip ürün seçerek, o ürünün en ucuz olduğu e-ticaret sitelerini görebilirsiniz. Taksit karşılaştırması da yapılan bu siteyi kullanarak, kişisel olarak yüzlerce lira tasarruf ettiğimi bilirim. Size de tavsiye ederim.

Sonuç

E-ticaret, bulunduğumuz yüzyılın en önemli ticari hamlesi. Dünyanın bir ucundan ürün alıp diğer ucuna ürün satmamızı sağlayan bu sektör sayesinde birçok ihtiyacımızı karşılamak kolaylaşmıştır. Haliyle bu mecrada da fırsatları kovalamak, tehlikelerden kaçınmak çok önemlidir.

Bu konuda sizin düşünceleriniz neler? Aşağıdaki yorum bölgesine yorum yazarak fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca yazıyı beğendiyseniz, arkadaşlarınızla yazıyı paylaşmayı unutmayın!

Bu yazı, konuk yazarımız Selin Gürsoy tarafından yazılmıştır.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular