İnternetten giyinmek: avantajları ve dezavantajları

İnternetten giyinmek: avantajları ve dezavantajları

Kâmil Yılmaz,

Hiç internetten kıyafet aldınız mı? İnternetten alışveriş yapma konusunda bir sıkıntınız olmasa bile, internetten kıyafet alma konusunda çekinceleriniz olabilir. Halbuki dezavantajlarının yanında, avantajlarını da hesaba katmak gerekir. Hesaba kattığınızda, internetten kıyafet alışverişi konusunda fikriniz değişebilir.

Önce avantajlara, sonra dezavantajlara bakalım ve karşılaştıralım…

Avantajlar

Modayı daha kolay takip etme imkânı: Yalanım yok, benim modayla pek alakam yoktur. “Moda insanın üzerine yakışanı giymesidir” motto’sunu benimserim ben. Yine de eğer moda dünyanın en önemli sektörlerinden biri haline gelmişse, bunun sebebi modayı takip edenlerdir, benim gibiler değil. Konu internetten giyinmekse, o zaman da “modayı yakından takip edebilme olanağı”nı bir avantaj olarak değerlendirebiliriz.

Aslında mantık çok basit: Kıyafet satan e-ticaret siteleri, son moda kıyafetleri anasayfadan yayınlar, üstelik bu kıyafetleri indirimli satar. Ya ne yapacaktı, kimsenin ilgisini çekmeyen kıyafetleri mi koysaydı anasayfaya?

Normalden çok daha uygun fiyatlar: Herhalde “internetten alışveriş yapmak cebinize iyi gelir” desem, bunu kimse inkâr etmeyecektir. Belirli istisnalar dışında, internet üzerinden yapılan alışverişlerin maliyeti hem satıcı, hem alıcı için daha aşağıdadır. Bunu da düşünmek zor değil: Markafoni’nin, Morhipo’nun gerçek dünyada mağaza şubeleri yok. Mağazalar olmayınca şirketin masrafları otomatikman düşüyor. Düşünsenize, ne mağaza kirası var, ne tezgâhtarın maaşı, SSK’sı var, ne elektrik faturası, temizlik gideri var… Bunca masraftan muaf olmanın getirisi, mağazadan satış yapan rakiplere oranla daha uygun fiyata satış yapmak olabiliyor elbette. Ha, bunun üstüne bir de indirim kuponlarını koyarsanız, zaman zaman dışarıdayken alacağınız ürünü internetten üçte biri fiyatına alabiliyorsunuz. Bin tane kupon sitesi var (indirimkodlarim.com gibi) ve bu sitelerde tonla kupon bulabiliyoruz. Mesela Modagram’dan alışveriş yaparken bulduğunuz bir Modagram indirim kuponunu kullanırsın, hop, al sana fazladan %10, %20 indirim.

Çok daha çeşitli ürünler: Mağazalar, haliyle, belli bir sayıda ürünü size sunabilir. Mesela 1000 çeşit ürün vardır. Daha fazlasını sunabilmek için, daha büyük bir yer kiralaması gerekir. Kirayı halletti diyelim, o mağazayı gezmesi zor olur. Bu yüzden giyim mağazaları sıkış tıkıştır, çoğu zaman yan yana 3 kişi yürüyemezsiniz bile.

İnternet öyle mi? İçinde 100 bin çeşit ürün barındıran e-ticaret siteleri var (abartmıyorum). Kategorileri, etiketleri, filtreleri kullanırsanız o ürün sayısını azaltabilir, daha sonra karşınızdaki ürünleri tek tek gezebilir veya hepsini farklı sekmelerde açıp hızlıca inceleyebilirsiniz. İddia ediyorum: Örneğin Lidyana’da gezdiğiniz 100 ürünü bir AVM’de gezmeye kalksanız, o AVM’ye ambulans çağırırlar.

Dezavantajlar

İnternetten kıyafet alma işi hep güllük gülistanlık mı? Alakası yok. Elbette her şeyin avantajları olduğu gibi, dezavantajları da olacaktır. İlk akla gelenle başlayalım…

Denemeden alışveriş yapmak: Neredeyse herkesin canını sıkan bir durum bu, üstelik haklı bir sıkıntı. Teknoloji, kıyafetleri üstümüzde deneyip görebileceğimiz kadar gelişmedi henüz. (3-5 yıla onu da çıkartırlar.) Hâl böyleyken, internetten giyim alışverişi yapmak bazen biraz fazla sanal olabiliyor.

Ben “olsun” diyorum, “bedenimi bildikten sonra sıkıntı olmaz”. Gerçekten de çok nadiren sıkıntı yaşamışımdır. Ama insanlar bu durumdan dolayı internetten giyinmemekte haksız değiller.

Ürünün beklenenden farklı çıkması: Bu da bir başka sıkıntı, ama burada “internetten kıyafet alma” olgusundan çok e-ticaret sitelerinin dangalaklığı sorumlu. Bir mağazada beğendiğiniz ürünü denedikten sonra hemen kasaya gidip, kıyafeti elinizden bile bırakmadan satın alabilirsiniz. İnternette yalnızca siparişi verebiliyorsunuz ve e-ticaret sitesinin elemanları da siparişinizi depodan kargoya veriyorlar. Yanlış bir ürün vermeleri, farklı renk veya beden vermeleri çok mümkün. O yüzden adı-sanı belli olmayan sitelerden alışveriş yapmayın, hizmet kalitesinden emin olduğunuz sitelerden giyinin.

İade ve değişim zorlukları: Bunu düşünenler kısmen haklı, kısmen haksız. Bir defa yasalar açıkça tüketicinin yanında, o yüzden siteler gıcıklık yaptıkları anda tüketici hakları, o işletmenin tepesine biniyor. Ama şu konuda yapacak bir şey yok: İade ve değişim süreçleri çoook uzun. Mağazaya gidip değiştiremiyorsunuz, o yüzden kargoya ver, sonra adamlar ürünü incelesin, sonra yenisini kargoya versinler veya ücreti iade etsinler falan… Uzun iş, yalan değil. Ama dediğim gibi, iyi sitelerden alışveriş yaparsanız bu süreçlere hiç dahil olmamanız da mümkün.

Sonuç

Dediğim gibi, her şeyin avantajları da vardır, dezavantajları da. Yukarıdaki alt başlıklara bakınca, ben avantajların daha güçlü olduğunu düşünüyorum, dezavantajlardan da kaçınmanın yolları olduğunu savunuyorum. Sizin tecrübeleriniz tabii ki farklı olabilir.

Sahi, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorum yazmadan geçmeyin!

Bu yazı, konuk yazarımız Kâmil Yılmaz tarafından yazılmıştır.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular