Kırk katır, kırk satır

Kırk katır, kırk satır

Ateş İlyas Başsoy,

Devletin satırlı güçleri 12 Eylül 1980’de iktidarı ele geçirdiler.

Otuz yıl sonra, tam da 12 Eylül’de, devletin katırlı güçleri sordular: “Satırların iktidarına son verelim mi?” diye.

Kimi “evet” dedi, kimi “yetmez ama evet” dedi. “Evet” diyenlerin büyük bölümü iktidar ne derse “evet” dediği için, vaktiyle şimdi “hayır” dediklerine “evet” demişlerdi. O kadarcık çelişki katır kızında bile olur.

Sonuçta satırlar kaybetti, katırlar kazandı. Peki bizim için bir şey değişti mi?

Katırlar aldatmayı sever. Soruları öyle bir sorarlar ki, aklınız yoksa veya başka bir yerdeyse aldanıp, onların istediği gibi yanıtlar verebilirsiniz.

“Esad mı, Özgür Suriye Ordusu mu?” diye sorarlar örneğin. Boşta kalırsanız yandınız. “Esad’ı sevmem, Esad’ın babasını da sevmem; bunlar babadan oğula diktatördür” dediniz mi ÖSO’cu ilan edilirsiniz. “ÖSO’yu destekleyen Suudi Arabistan, Katar ve Amerika… Bunlar daha beter diktatör” dediniz mi de “Esedci” ilan edilirsiniz. O yüzden böyle şaşırtmalı sorulara sakın ha, “Yetmez ama Esad” veya “Yetmez ama ÖSO” diye yanıt vermeyin. “Esad’ın da, ÖSO’nun da, silahla külah arayanların topunun da Allah belasını versin. Yaşasın Suriye’nin güzel insanları. Kahrolsun tüm diktatörler ve diktatör namzetleri” deyin. Biraz uzun yanıttır ve uzun yanıtlar sıkıcıdır ama olsun.

Bu tip yönlendirmeli sorular hiç bitmez: “Mursi mi, Sisi mi?”, “AVM mi, Barok Opera mı?”, “HES mi, nükleer santral mi?”, “Biber gazı mı, plastik mermi mi?”

İktidar hep “Ya o, ya da bu” der. Devrimci de bu tip durumlarda her zaman “Ne o, ne de bu” demelidir.

Referandumda benim gibi düşünen bir grup insan: “Bizim istediğimiz insanca bir düzen. Bu nedenle katıra, satıra da hayır. Ne kırk katır, ne kırk satır… Yetmez ama hayır” dedi.

Şimdi bakmayın satırcıların “Gördünüz mü, bunlar katır” demesine. Satırcıların da ne mal olduğunu biliyoruz, katırcıların da.

Satır da olsa, katır da olsa, devlet devlettir.

Devrimcinin görevi, hem katıra, hem satıra “hayır” diyebilmektir.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular