Olumsuz eleştirileri kaldıramayan bir Başbakan

Olumsuz eleştirileri kaldıramayan bir Başbakan

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan istiyor ki herkes onu sevsin, kibir dolu cümlelerine eyvallah desin. Bu sizce mümkün mü? Elbette fikir ayrılığı olacak önemli olan bunu sakinlik ve saygı çerçevesinde karşılamak. En azından vasıflı bir Başbakan’ın yapması gereken budur.

Çok değil, hemen hemen bir hafta önce, Akdeniz Olimpiyatları açılış seremonisinde Mersin halkı tarafından olumsuz tepkilere maruz kalmamak için biletleri yandaşlarına sattırdı. Bunun nedeni Taksim Gezi Parkı’nda yaşananların baş sorumlusu olmasıydı. Halkı provoke edip, galeyana getirdiği içindi. Bir Mersinli olarak olayları tüm açıklığıyla biliyorum. CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan’ın bile dışlandığı bu olimpiyatın “halk olimpiyatı” olduğu söyleniyor. Halkın alınmadığı bir olimpiyat sizce nasıl halkın olimpiyatı olabilir? Olimpiyatlarda görev almamamın nedeni de böylece açıklamış oldum.

Başbakan sadece %50’yi kendi halkı olarak görüyor sanırım. Karşıt görüşlere tahammül edemeyen Başbakan’ın bu ve benzer hareketleri, kendisinin olumsuz eleştirileri kaldıramadığının bir göstergesi değil de nedir?

Başbakan’a soruyorum: Halkın, (%50 olmayan, çapulcuların) tarafınıza karşı diktatörlük söylemlerine “baş belası” dediğiniz Twitter hesabınız üzerinden cevap verdiniz. Madem diktatör olmadığınızı iddia ediyorsunuz ve halkın görüşlerine saygı duyduğunuzu söylüyorsunuz, neden size karşı olumsuz eleştirilerde bulunanları dava ediyorsunuz? Üstelik küfür, hakaret olmadan.

Bunlar yetmezmiş gibi, birçok insanın saygı duyduğu iki büyük insan için “iki ayyaş” diyorsunuz. Sizi sevmeyenlere “çapulcu” diyorsunuz. Fikirlerinizi kabul etmeyenlere “tinerci” diyorsunuz. İçkisini içip, keyiflenen insanlara “ayyaş” diyorsunuz. Bunu neden yapıyorsunuz? Bu saatten sonra kimin düşüncesini, kimin yaşamını değiştirebileceksiniz ki?

Bir Başbakan düşünün: Bu Başbakan ülkeyi ikiye bölmüş ve bir bölümünü, diğer bölümüyle tehdit ediyor. Üstelik bunu “halkım” dediği insanların bir kısmının kendi düşüncesini, fikirlerini sevmediği için yapıyor.

Şimdi şu soruma lütfen tarafsız olarak cevap verin: Sizce bu tavır ve üslup, bir devletin Başbakan’ına yakışıyor mu, yakışmıyor mu?

Bugün, yandaş kanalda yayınlanan “Huzur Sokağı” dizisinin senaristinin işinden kovulduğunu gördüm. Alev Toprakoğlu, Facebook hesabı üzerinden Başbakan’a “beddua” ettiği için işinden olmuş. Bence Başbakan’a beddua yerine, çapulculara çok ağır küfürler etseydi, Akdeniz Oyunlarında malum güreşçi ile kortejin başında bayrak taşıyabilirdi :).

Rıza Kayaalp'in tweet'i

Zaman ayırıp, okuyan herkese teşekkürler.

Tolga AşkTolga Aşk: 1995 yılında Mersin'de doğdu. Blog yazmaya 2007 yılında başladı. Birçok blog ve sözlükte yazarlık yaparken, aynı zamanda tiyatro, resim ve karikatür gibi sanat dallarıyla da yakından ilgileniyor.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular