R4BIA meselesi

R4BIA meselesi

Bildiğiniz gibi Mısır şu sıralar alev alev. Ülkede darbeye karşı bir direniş söz konusu. Bu direniş sırasında ortaya bir işaret çıkageldi. R4BIA.

Peki, nedir bu R4BIA?

Mısır’da darbe karşıtlarının toplandığı bir meydan var: Rabiatul Adeviyye Meydanı. Meydanın ismi, Tabiin devrinde yetişen, büyük kadın şairlerden Rabiatul Adeviyye’ye ait. Rabia aynı zamanda Arapçada “dört” anlamına geliyor. Mısır’da gerçekleşen katliamdan önce bu meydanı dolduran onbinlerce kişi elleriyle “dört” işareti yaparak mesajlarını dünyaya duyurmaya çalışmıştı. Bu işaretin İslam dünyasının yeni zafer işareti olacağı söylenmekte.

Bu işareti Türkiye’de yaparak, oradaki zulme karşı mücadele eden insanlara destek göndermeyi anlarım. Hatta sonsuz saygı duyarım. Ama R4BIA işareti yaparak oradaki zulme tepki gösteren Recep Tayyip Erdoğan’a sormak istediğim birkaç soru var.

Ülkede Gezi Parkı olayları sonunda ülkenin 5 evladı öldü. Siz onlara rahmet, ailelerine başsağlığı dilediniz mi? Ülkede olaylar devam ederken, gençler ölürken siz Urla’da tatil yapmayı tercih ettiniz. Bu yetmezmiş gibi Twitter üzerinden “Anaların, babaların gözyaşı dökmediği güzel bir süreçten geçiyoruz” demiştiniz. Peki, siz bu resmi gördünüz mü?

Kendi ülkesinde anayasal haklarını kullanıp eylem yapan insanlara bizzat zulmettirip, vurdumduymaz şekilde başka ülkedeki zulüm için serzenişte bulunmak ne kadar doğrudur? Tabii ki orada bir insanlık dramı var bunu kabul etmek gerekir. Ama başkalarını desteklemek yerine, önce Başbakanı olduğunuz Türkiye’de ki acıyı ve dramı görmenizi isterdim.

Başbakan geçenlerde yandaş kanal Ülke TV’de katıldığı programda keskin nişancının kurşunlarına hedef olan Esma için “Adeta ben de çocuklarımı gördüm. Ve birden onun Esma’nın, cenaze namazını kıldıramayışı ve bir de tabii şu olgunluk, geleceğe bakıştaki ölüm ötesi dünyayı okuyuşu beni duygulandırdı” dedi. Kendi ülkesinde ölen gencecik çocuklara rahmet bile dilemeyen Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu mektup okunurken ağladı. Canlı yayında hüngür hüngür ağlayan Erdoğan, aynı duygusallığı neden kendi vatandaşları için göstermiyor?

R4BIA işaretini “darbeye karşı direniş” anlamı ile yapan insanların, “Kahrolsun Laiklik” tarzı pankartlarıyla karşımıza çıkmaları da bu durumu biraz kafa karıştırıcı kılıyor. (Genelleme yapmak doğru olmasa da çoğunluk böyle.) Gezi Parkı’ndaki insanlar terminatöre mi direndi? Bu işaretle darbeye karşı direnen insanlara destek gönderenler, neden bir yandan Cumhuriyet rejimi için “istemezük” diyorlar?

Şimdi sözüm Gezi olaylarında ölen 5 kişiye “oh olsun” diyen insanlara. Kendi gençlerine sahip çıkmayıp, R4BIA işareti yapanları eleştirdiğimiz için bizi “Mısır’a oh olsun” diyor sanıyorlar. Bu nasıl bir zihniyettir? Benim ve benim gibi düşünenlerin kabullenemediği durum; zulme maruz kalıp ölen 5 gencimize “Allah rahmet eylesin” demek yerine “iyi oldu!” denmesidir. Bunun sebebi de sayın Tayyip Erdoğan’ın ülkenin bir kısmını, diğer kısmıyla tehdit edip, galeyana getirmesidir.

Sonuç olarak; eleştirdiğim bu durumu daha iyi anlamanız amacıyla, Ali İsmail Korkmaz için “Arkadaşları dövmüş olabilir” diyen vali Güngör Azim Tuna’nın, seçici geçirgen hümanistliğini gözler önüne sermek istiyorum. Vali Tuna gibi düşünenlerin, oturup kendi ülkesini izlemeleri gerektiğini söyleyebilirim.

Zaman ayırıp, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Tolga AşkTolga Aşk: 1995 yılında Mersin'de doğdu. Blog yazmaya 2007 yılında başladı. Birçok blog ve sözlükte yazarlık yaparken, aynı zamanda tiyatro, resim ve karikatür gibi sanat dallarıyla da yakından ilgileniyor.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular