Referandumda hile yapıldı mı?

Referandumda hile yapıldı mı?

Simto Alev,

Bu sorunun cevabı, kesin olarak ıspatlanana kadar elbette belirsizdir. Bu yüzden “hile yapıldı” diyemem ben. Ancak çok yüksek bir hile şüphesi oluşmuştur ve bu şüphe dahi referandumun iptali için yeterlidir. Veya birileri şüpheyi ortadan kaldırmak için tatmin edici cevaplar vermelidir.

Mühürsüz pusulalar

Malumunuz, mühürsüz pusulalar tamamen kanuna aykırıdır ve hiçbir şey kanundan üstün değildir. Hiçbir devlet kurumu da kanuna karşı karar alamaz. Kanuna karşı karar almanın hiçbir haklı gerekçesi olamayacağı gibi, ilgili madde yasaya dahil olmadan evvel alınan kararlar da emsal olamaz.

YSK’nın kanuna karşı karar alması şüpheye yol açmıştır.

YSK Başkanının açıklamasına göre karar AKP’li bir temsilcinin ricasıyla alınmış. Tüm oylama sonucunu etkileyebilecek, yurt genelinde ve kanuna aykırı olduğu görülen bir karar; bir kişinin ricasıyla alınmaz, alınamaz, alınmamalıdır.

YSK’nın, rica karar alması şüpheye yol açmıştır.

Kaç adet mühürsüz oy pusulası olduğu bilinmemekle birlikte, 2.5 milyon olduğu iddia ediliyor. Mühürsüz oy pusulalarının sayısı bilinmese dahi, böyle bir karar alındığına göre sayısı birkaç sandıkta yaşanacak münferit hadise ve hata oranından oldukça fazladır. Muhtemeldir ki bu oyların geçerli sayılıp sayılmaması sonucu etkileyecektir. (Not: matematikten bahsediyorum. Herhangi bir seçenek lehinden değil.)

YSK’nın son anda tüm sonucu etkileyecek bir karar alması şüpheye yol açmıştır.

YSK’nın sandık görevlilerine eğitim vermesine, zarf ve pusulaları mühürlemek sandık görevlilerinin temel işi olmasına, her partiden bir görevlinin olduğu bir sandık kurulu olmasına rağmen bu denli çok mühürsüz oy pusulası çıkması da ayrı bir tartışma konusu. Ancak, bunu bir kenara bırakalım…

Dün evetçi (kendi söylemi) bir sandık görevlisinin Facebook iletisini okudum: Sabahtan pusulaları mühürlemelerine rağmen birkaç pusulada hata yapmışlar. Daha sonra, sayım sırasında bu pusulalardan hayır çıkmasına rağmen ortak kararla geçerli saymışlar (zaten karar sonrası saymaları gerekiyordu).

Görüldüğü gibi; münferit ve sandık kurulunun farkındalığında, kendi hatalarını kabul ettiği durumlarda zaten mesele ortak kararla çözülebilmektedir.

YSK’nın son anda, rica ile, tüm sonucu etkileyebilecek, kanuna aykırı karar alması şüpheye yol açmıştır.

YSK; mühürsüz oy pusulalarının kendi bastıkları pusulalar olduğunu, hata ile mühürlenmediklerini, bu yüzden geçerli saydıklarını iddia etmektedir. Ancak mühür, -mevcut düzende- pusulalarının dışarıdan gelmediğinin tek kanıtıdır. Bu yüzden pusulaların sandığa dışarıdan girme olasılığı doğmuştur.

Her ne kadar karar sayım sırasında alınmış olsa da; hile şüphesi üzerinden yürürsek ve hile yapılıyorsa zaten o pusulalar sandığa oylama sırasında girmiştir (olası yöntemlerden bahsetmeyeceğim). Ayrıca karar alındığında bazı illerde sandıkçar çoktan açılmıştı bile.

Eğer karar; sayım işlemleri bittikten sonra, geçersiz oy sayısını dikkate alarak, mühürsüz oy pusulalarının sayısını araştırarak alınsaydı; bu sorun çok daha kolay çözülürdü.

YSK, sayım bitmeden ve mühürsüz pusula nedeniyle geçersiz kalan oy sayısını bilmeden karar aldığı için şüpheye yol açmıştır.

%100 EVET

Hayır ve Ötesi adlı oluşumun, toplamın %25’ine tekabül eden tutanaklarda yaptığı incelemeye göre 961 sandıkta tek bir hayır oyu dahi çıkmamıştır. Bu sandıkların %30’unda katılım da %100 olmuştur.

Önceki seçimlerden muhalif seçmenin de olduğunu bildiğimiz sandıklardan %100 oy çıkması şüpheye yol açmıştır.

Seri oylar ve açık oylar

Sosyal medya üzerinde gördüğüm 4 farklı videoda insanlar bir masa üzerinde, onlarca oy pusulusasına seri bir şekilde tercih mührü basıyordu. Evet seçeneğine mührü basarken basarken, kasten videoya kaydediyorlardı. Bu videoların birinde mühri basan kişi önündeki pusulalar bitince “başka yok mu” diye soruyor.

Bu kişiler; kimlerin adına oy kullanmaktadır, nasıl seri ve açık oy kullanabilirler ve bunu nasıl sergileyebilirler?

Bununla birlikte onlarca evet oyu verilmiş pusula fotoğrafı da, seçmenlerin bizzat kendileri tarafından paylaşılmıştır. Kabine cep telefonuyla dahi girmek yasakken bu pusulalarının görüntülenebilmesi mümkün değildir.

Kaç adet seri oyun kimlerin adına kullanılmadığı bilinmediği gibi, açık oy sayısı da belirsizdir. Seri ve açık oy kullananların hangi motivasyonla, açık kimlikleriyle tercihlerini duyurduğu bilinmemektedir.

Dikkat çekici bir diğer detaysa; gördüğüm tüm bu usülsüz oy verme işleminin tamamının, referandumun kazananı evet seçeneğine ait olmasıdır. Hayır cephesinde böyle bir usulsüzlük girişimi olmadığını iddia edemem ancak en azından elimizde bunu gösteren materyal yok veya görünmeyecek kadar seyrek.

Özellikle kazanan tarafta çok fazla usulsüz oy kullanımı olması şüpheye yol açmıştır.

HAYIR çıksaydı?

Açıkçası “hayır” tercihi yapan biri olarak sonuç beni daha çok memnun ederdi ancak oy farkı bu kadar azken, YSK’nın aldığı karara yine aynı şüpheyle bakar ve aynı itirazı yapardım. Dürüst olayım, belki bu kadar uzun bir değerlendirme yazısı yazmazdım.

Diğer yandan en ufak bir hile şüphesi yoksa dahi, %1’lik bir oy farkının çoğunluğun görüşünü yansıttığını düşünmüyorum. Sonuç %51 evet de olsa, hayır da olsa, ortaya “halkın yarısı bu anayasayı istemiyor/istiyor” sonucu çıkar. Hiç kimse halkın yarısını küçümseyemez veya yok sayamaz.

Sevgiler…

Bu yazı, konuk yazarımız Simto Alev tarafından yazılmıştır.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular