Şehitleri siyasete alet etmek

Şehitleri siyasete alet etmek

Terör Örgütü, yıllardır Gerilla Savaşı denilen savaş türünü uyguluyor. Gerçi Che Guevara’nın Gerilla Savaşı adlı kitabından öğrendiğim kadarıyla bu mücadele türünde sivilleri öldürmek yoktur; ama bu başka bir konu. Teröristlerin yaptığı saldırılar anidir. Kendileri için en iyi, karşı taraf için en kötü şartlarda mücadele etmeyi tercih ederler. Bu sayede en az kaybı vererek, karşı tarafa en fazla kaybı verdirmeye çalışırlar. Hükümetler bu savaş türüyle mücadele etmek için birçok yola başvururlar. Bunlardan biri de, kaybettiğin asker sayısını halka yapılan açıklamalarda daha az tutmaktır. Ayrıca öldürülen terörist sayısını da fazla tutarsın.

Bu arada şunu demeden de geçemeyeceğim; yıllardır kendi gözlemlerimle ve orada askerliğini yapan tanıdıklarımdan duyduklarım kadarıyla her bir teröristin en az 2-3 askerimizin bilgi ve tecrübesinde olduğunu zannediyorum. Her neyse, diyelim ki; teröristlerin yaptığı bir saldırıda 20 askerimiz şehit oldu. Bu saldırı nasıl olacak? Tabii ki askerlerimizin en savunmasız anında. Teröristler gizlice karakola yakınlaşıp, en beklenmedik anda saldırıyı yapacaklar. Ve daha sonra anında toparlanıp kaçacaklar. Normalde, bizim 20 askerimiz şehit olmuşken, aynı baskında 30 teröristin öldürüldüğünü düşünmeyiz değil mi? Ancak ne hikmetse her baskın haberinde teröristlerin ölü saysının her zaman bizim şehit sayımızdan fazla olduğunu görüyoruz. İşte bu, terörle ve Gerilla Savaşı’yla mücadele tekniklerinden biridir.

Bu yazıda asla ve asla bu mücadele tekniğinin yapılmaması gerektiğini veya bunun gereksiz olduğunu söylemiyorum. Ülkemizde dar kafalı düz mantıklı insanlar olduğu için, bu mücadele türü onlara yetebilir. Ancak ben ve benim gibi özgür düşünen yurtsever kişiler için yalnızca birer boş laftır. Ben kaç tane teröristin öldürüldüğüne bakmam ki; kaç askerimizin şehit olduğuna bakarım. Şehit haberleri AKP’den önce ve şu son bir yıldır durmuşken neden tekrar başladığına bakarım. Ve doğal olarak hükümete lanet okurum. Herkese şehit haberlerinin tek parti iktidarı olmadığından dolayı değil, aslında tek parti iktidarından dolayı olduğunu söylemeye çalışırım.

Şimdi anladınız mı neden şehit haberlerinden sonra bile hükümete ateş püskürdüğümüzü? Şimdi anladınız mı aslında şehitlerimizi siyasete alet etmediğimizi, aslında siyasetle artık şehit kanı akmamasını sağlamaya çalıştığımızı? Şehitleri siyasete alet etmek de, şehit vermemizin suçlularını eleştirmekle değil, alttaki videodaki gibi yapılır.

Önemli Not: “Siyasetin de bir karakteri olmalıdır” başlıklı yazımda “Gündeme dair not” diye düştüğüm bir not vardı. Orada Zaman gazetesine yapılan baskıyı ve baskını protesto etmiştim. Yine aynı şekilde, bu sefer de tüm muhalif yayın organlarına yapılan baskıyı ve baskını protesto ediyorum. “Özgür basın susturulamaz.”

Egemen Arda ÖlmezEgemen Arda Ölmez: Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi. Profesyonel olarak siyaset ile uğraşıyor.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular