Suriye’deki iç savaşın ülkemize etkisi

Suriye’deki iç savaşın ülkemize etkisi

Bildiğiniz gibi Suriye’de iç savaş başladıktan sonra, Türkiye Cumhuriyeti bu savaştan kaçan Suriye vatandaşlarını mülteci olarak kabul etti. Bunun insanlık görevi gibi basit bir nedeninin yanında, bir diğer nedeni de hükümetin iç savaşta doğrudan taraf olmasıydı. Tamam, insanlık onuru adına savaştan kaçan insanları ülkene alıyorsun, ancak sayın Cumhurbaşkanımızın da her zaman dediği gibi her şeyin bir yolu yordamı, edebi, adabı var.

Bir ülkenin, mülteci kabul ederken dikkat etmesi gereken birkaç nokta bulunur. Mesela, nüfusuna ve yüzey alanına göre mülteci alırsın, ayırabileceğin bütçeyi de önemsemen gerekir. En önemli noktalardan biri de, kendi vatandaşlarının bu mülteci alımından etkilenmemesidir. Ülke vatandaşlarının iş imkanı ve yaşam standartı gibi etmenlerinin etkilenmemesine dikkat edilmesi gerekir. Çünkü mantık açısından bakıldığında aldığın insanlar senin vatandaşın değildir ve önceliğin senin vatandaşların olmalıdır. Bunu sağlamanın en kolay yolu ise, sınırların içerisinde mülteci kamplarının kurulması ve savaştan kaçan insanlara gerekli bakımın yapılmasıdır.

Peki, AKP hükümeti ne yaptı? Mültecilerin sadece bir kısmını kamplara yerleştirdi. Geriye kalan ezici çoğunluk memleketimizin tüm illerine dağıldı. Olay o hale geldi ki; bazı şehirlerimizdeki mülteci nüfusu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısını geçti. Bu hal ise doğrudan doğruya kendi vatandaşlarımızın yukarıda saydığım değerlerine etki etti.

Ve bunca olaydan sonra Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada mültecilere vatandaşlık verileceğini açıkladı. Yani, daha vatandaş olmadan işsizlik ve yaşam standardı gibi etmenlere etki eden mülteciler, artık doğrudan vatandaş olarak bu sorunları iyiden iyiye büyütebilir. Fazladan oy almak için memleket sorunlarını doruk noktasına ulaştırmak pervasızlık örneği değil midir?

Dikkatinizi çekmek istiyorum, daha sadece temel problemlerden bahsettim. Yazının konusu mülteciler olduğu için bu sorunların üzerinde durdum. Daha hükümetin Suriye’deki iç savaşta doğrudan taraf olmasının terör saldırıları, diğer ülkelerle anlaşmazlıklar, Güneydoğu sınırlarımızın denetlenememesi gibi ağır sonuçları oldu. İç savaşta taraflar arasında herhangi bir anlaşma olmadığı için, hükümet kimi desteklediyse diğer taraflar bize karşı cephe aldı.

Gördüğünüz gibi yine AKP’nin başarısızlığını anlatan bir yazı var ve tüm yazı sadece bir konuyla ilgili. Tek bir soruyla yazımı sonlandırmak istiyorum: AKP hükümetinin başarısız dış politikasının sonuçlarını benim gibi sade vatandaşlar çekmek zorunda mıdır?

Egemen Arda ÖlmezEgemen Arda Ölmez: Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi. Profesyonel olarak siyaset ile uğraşıyor.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular