Taze kalsın!

Taze kalsın!

Bildiğimiz gibi geçtiğimiz günlerde, Türkiye’nin en büyük gazetecilerinden biri ve Cumhuriyet gibi ülkenin en eski ve köklü gazetelerinden birinin Genel Yayın Yönetmeni olan Can Dündar; yaptığı “silah dolu tırlarla” ilgili haber yüzünden cezaevine konuldu.

Bu olay, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gelecek nesillerinin insan hakları, özgürlük ve düşünce ve ifade özgürlüğü gibi kavramlar bakımından utanç içinde anacağı olaylardan biridir. Haber içeriği ne olursa olsun; haber doğru oldukça herhangi bir gazetecinin yaptığı doğru haber yüzünden suçlu bulunduğu nerede görülmüştür? Eğer bir hükümet bile olsa, bir yapı, bir kurum suç işliyor ise, özellikle ve özellikle bu yapı sadece halkı ve devleti için bir şeyler yapması gerekirken, halkına ve devletine aykırı olarak suç işliyorsa; bir gazetecinin görevi pek tabii bu suçları ortaya çıkartıp, halkın önüne koymaktır.

Ne o? Yoksa halktan hiçbir şey gizlemediğini, sadece milletine hizmet edeceğini söyleyen AKP hükümeti; halktan gizlediği, halkın arkasından çevirdiği işler ortaya çıkmasın mı istiyor?

Yoksa, halk pek umurlarında değil de; bu zamana kadar kendilerine en büyük zararı veren gazetecilerden ve gazetelerden birine bir darbe, bir zarar verme girişimi mi?

Hangi durumda olursa olsun, bir gazeteciyi hapise koymak, kesinlikle ve kesinlikle medeniyete de, demokrasiye de, insan haklarına da, halkın fikirlerine de, haysiyete de, şerefe de aykırıdır!

Özgür basın susturulamaz!

Egemen Arda ÖlmezEgemen Arda Ölmez: Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi. Profesyonel olarak siyaset ile uğraşıyor.

Yorumlar

Dikkat: Yorum yapanın yaptığı yorumdan yalnızca yorumu yapan sorumludur.

Duyurular