Yandaşlık edeyim derken muhalif olmak

İlk bakışta zararsız bir karikatür gibi duruyor: “Artık demokrasi daha güçlü” metninin altında adalet tanrıçası Themis, elinde bir balyozla, özgüven dolu gözlerle bakıyor. Balyoz davasından çıkan -ve tamamen ayrı bir yazı konusu olabilecek garabette- kararın üzerine tam da Sabah gazetesinin okur kitlesini memnun edecek türden bir Salih Memecan karikatürü.

Ben de böyle düşünüyordum ama okuduğum bir yorum düşüncemi değiştirdi. Şöyle ki;

  • Tanrıçanın gözleri karikatürde bağlı değil. Halbuki Themis‘in gözlerinin bağlı oluşu, tarafları hiçbir şekilde görmeden adaleti sağladığı için tarafsızlığını simgeler. Karikatürde taraflı adalete atıf var.
  • Tanrıçanın elinde, adalette dengenin simgesi olan terazi yerine orantısız gücün simgesi olan balyoz var. Hey maşallah.
  • Bir kaşı kaldırarak kısık gözlerle gülümsemek, çoğu zaman filmlerin “kötü adam” karakterlerinin yaptığı bir mimiktir.
  • Bu “bozuk” adalet tanrıçasının üstündeki “demokrasi” yazısı da, Recep Tayyip Erdoğan‘ın Türkiye‘yle tanıştırdığı “ileri demokrasi” kavramını hatırlatıyor. Böyle dengesiz ve taraflı bir adaletin “demokrasi” etiketiyle sunulması, güzel bir ayrıntı olmuş.

Salih Memecan, taraf tutmakta sonuna kadar haklı bir çizerdir zira eşi AKP milletvekilidir. Tarafsızlık diye bir düşüncesi belki vardır ama son yıllarda iktidara olan desteğinin şiddetini gittikçe artırması, taraflılığını gösterir. Demem o ki, kendisini “yandaş” olarak nitelemek “tarafsız” bir tespittir. Kaldı ki taraflı olmanın bir kötülüğü yoktur. Herkes tarafsız olabileceği gibi taraf da tutabilir ama bir basın mensubunun, görevinde siyasi taraflılığını belirtmesi (hangi “tarafta” olursa olsun) yanlıştır.

Ama Salih Memecan, bu karikatürüyle -muhtemelen istemeden- muhalif çizgiler sergilemiş. Vermek istediği anlamıyla da, vermek istemediği anlamıyla komik olmayan bir karikatür olsa da, vermek istediği anlamla vermek istemediği anlamın birbiriyle taban tabana zıt olması bence gayet eğlendirici olmuş.

Neyse, neticeye bakmak lazım. Tebrikler Salih Memecan! :)

Barış Ünver
23 Eylül 2012