Hakkında

Bir düşünce yazısının amacı ne olmalıdır?

Genel olarak bir yazının; bilgilendirmesi, eğlendirmesi, ilham vermesi veya okurun hayatını direkt olarak etkileyecek bir fayda sağlaması beklenir. Bilinç düzeyinde fark edilsin veya edilmesin, değer katmak, bir okurun en büyük beklentisidir. Beyn’de yazılan yazılar, bu amaçla yazılmaktadır.

Benim adım Barış Ünver. Beyn isimli siteyi 2006 yılının ocak ayında WordPress.com üzerinde kurdum ve 6-7 ay sonra Beyn.org adresine geçip yayına buradan devam ettim. 2013 yılının haziran ayına kadar, yani yaklaşık 7 buçuk yıl boyunca “kişisel blog” olarak sürdürdüğüm bu internet sitesini artık çok yazarlı bir “kolektif blog” sitesine dönüştürdüm.

Özünde “düşünce yazıları” diyebileceğimiz bu yazılar, hayatın neredeyse tüm yönlerini kapsayan birkaç kategoriye ayrılmıştır. Bu sitede magazin haberleri, futbol bahis oranları veya “seksi fotoğrafları için tıklayınız” türünden sözde habercilik yazıları bulamazsınız.

Beyn’in tarafsız olma gibi bir kaygısı yoktur ama bu, Beyn’in yalnızca belli bir görüşte yayın yaptığı anlamına gelmez. Doğru yapılan eleştirilerin, eleştirinin muhatabına fayda sağlayacağını düşünürken, aynı zamanda Sezar’ın hakkını Sezar’a teslim etmeyi de biliriz. Ama elbette ki, eleştiriye tahammül edemeyenler, herkese saldırdıkları gibi bize de saldıracaklardır. Nitekim Beyn, 2010 yılında yazılan bir yazı sebebiyle bizzat Recep Tayyip Erdoğan tarafından dava edilmiş ve Erdoğan’ın açtığı bir davayı kazanan, davadan beraat eden ilk blog olmuştur.

Beyn’in arkasında olan tek güç, yazarlarının kalemlerindeki kuvvettir. Kalemin kılıçtan, klavyenin tüfekten üstün olduğunu bilen kalıcı ve konuk yazarlarımızın hangi kurumlarda çalıştığının bir önemi yoktur: Beyn’in kapısı, “değer katmak” amacını kabul eden herkese açıktır. Bunun bir istisnası yoktur.

Sonuç olarak Beyn, düşünmeyi bilen herkesin severek takip edeceği bir blog olacaktır.