2022 yılı gelir-gider tablosu

Kişisel yazılarımı geçen yıla kadar barisunver.com’da yayınlıyordum ama artık Beyn’e geri dönmeye karar verdim, dolayısıyla yıllardır devam ettirdiğim “gelir-gider tablosu” geleneğimi burada devam ettireceğim :).

2012 yılından beri gelirimi, giderimi günlük olarak kaydediyorum. Bu konuda yapılmış mobil uygulamalar da var, ama bilgisayardan o kadar iyi anlayan biri olmama rağmen onları kullanmak zulüm gibi geliyor. Bu yüzden 2012 yılından beri geliştirdiğim bir Excel tablosunu kullanıyorum.

Gelir gider tablosu

Bunun sağladığı yararları size anlatmak zor, ama deneyeyim:

  • Bir defa, paranızı neye harcadığınız konusunda çok net bir fikre sahip oluyorsunuz.
  • Gelirinizi giderinizle karşılaştırarak, gelen paranızın nerelere gittiğini takip ediyorsunuz.
  • Lüks ve zorunlu harcamaları doğru bir şekilde ayırmayı başarırsanız, paranızın ne kadarının lüks harcamalara gittiğini görüp, gerektiğinde hangi lüksünüzü kısmanız gerektiğini öğreniyorsunuz.
  • Ve en güzeli, harcamalarınızın geneline baktığınızda, gelecek ay ne kadar para harcayacağınızı bilebiliyorsunuz.

Her ay, ayrı bir “çalışma sayfası” olarak ayrılmış durumda. (Aylar arasındaki geçiş, her Excel çalışma kitabında olduğu gibi sol alttaki sekmeler yardımıyla yapılıyor.) Her çalışma sayfası da, alt alta günleri listeleyecek şekilde düzenlenmiş. Her gün için 10’ar girdi yazabileceğimiz “Gelir”, “Zorunlu Gider” ve “Lüks Gider” sütunları var. Sütunların içindeki uzun iç-sütunlara açıklamayı, kısa iç-sütunlara gelen-giden para miktarını yazıyoruz. (Kuruşları virgülle ayırıyoruz elbette.)

Her çalışma sayfasının tepesinde toplam geliri, toplam zorunlu gideri, toplam lüks gideri ve genel olarak toplam gideri gösteren başlıklar var ve sayfada aşağı ilerledikçe bu başlık bizimle geliyor ki aylık takip kolay olsun.

Çalışma kitabının son sayfası, “Yıllık Grafik” sayfası. İki parçadan oluşuyor. Birinci parça bildiğimiz yıllık gelir-gider grafiği:

Gelir-gider tablosu yıllık grafik

İkinci parça da bu aylık gelir-giderlerin ayrıntılı bir tablosu:

Gelir-gider tablosu yıllık tablo

Aşağıdaki dev bağlantıya tıklayarak dosyayı indirebilir, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz:

» 2022 yılı günlük hesap tablosu «

Dosyanızı şifrelemeyi unutmayın, başkaları görmesin. Bir Word belgesini şifrelemek için Google’da Excel şifreleme aramasıyla belgenize nasıl şifre koyacağınızı öğrenebilirsiniz.

NOT: Bundan sonra her yıl yeni bir Gelir-Gider Tablosu yazısı yayınlamak yerine, bu sayfayı güncelleyeceğim. Yeni yıl geldiğinde bu sayfada hala bir önceki yılın tablosu varsa endişelenmeyin, bir-iki güne tabloyu yayınlayacağım. Çok fazla mesaj aldığım için artık bana “lütfen yeni tabloyu yayınlar mısınız” mesajı atanlar canımı sıkıyor ve onları engelliyorum, lütfen mesaj atmayın ve sabırla bekleyin. Beyn’e abone olursanız veya beni Twitter’dan takip ederseniz, tablo güncellendiğinde haberdar olabilirsiniz.

Barış Ünver
03 Ocak 2022

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.