Oyalanmayalım

Dün izlediğim haberlerde kısa bir haber vardı: İran‘ın dini lideri Ali Hamaney, danışmanı Mücteba Zolnur aracılığıyla olası bir Amerika saldırısında tüm Amerikan üslerini ve İsrail‘i vurabilecek kapasitede olduğunu açıklamış (kaynak). Vurulacak üslerden biri de şu bizim ünlü İncirlik Üssü.

Bizim uğraştığımız konularsa:

  1. Gerçekliği henüz (hala) kanıtlanamamış bir darbe girişimi
  2. Ülkede huzur bırakmayan bir partinin kapatma davası
  3. Ülkenin bütünlüğünü üstü kapalı yollarla tehdit eden bir başka partinin kapatma davası
  4. Kene (?)
  5. Türban (???)

Her mantıklı insan evladı gibi savaşa karşıyım elbette. Ama yine de olası bir savaşta İran‘ın Türkiye‘ye saygı duymasını ve İncirlik Üssü‘nü vurmamasını dilerim – belki mantıklı bir dilek değil ama ne kadar zorlasam da “İran‘ın Amerika‘yı mahvetmemesi” gibi abes bir isteği de gönlüme kabul ettiremiyorum. İran‘ın yönetim şeklini falan (İslam Cumhuriyeti nedir kardeşim?) kesinlikle desteklemiyorum ama sonuç itibarıyla kendini süper güç olarak kabul eden Amerika‘ya ve siyonist oğlu İsrail‘e söz geçirebilen sayılı ülkelerden birisi İran.

Bence Dışişleri Bakanı Ali Babacan‘ın bu konuda İran‘la temasa geçmesi, “Nedir hacı bu durumlar?” diye nabız yoklaması hoş olurdu. Hoş, bu isteğim de gerçekleşir mi, bilinmez.

Barış Ünver
13 Temmuz 2008

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.