Ben Ergenekoncu muyum?

Yanlış bilmiyorsam iddianame hala daha teslim edilmedi. Teslim edildikten sonra bu yazıyı yazacak olsaydım ağız değiştirmiş sayılacaktım, o yüzden bu yazıyı şimdiden yazmakta yarar görüyorum.

Ergenekon soruşturmasının ne kadar saçma ilerlediğine dair görüş bildiren herkesi Ergenekoncu ilan ettiler. Bir yıl boyunca sebebi belirtilmeden tutuklu bulunan kişiler hakkında, adamlar suçlu olsa bile insan haklarına aykırı hareket edildiğini söyleyen hukukçular darbe yanlısı oldu. İddianamesi bile olmayan bir soruşturmada ülkenin en itibar sahibi, Atatürkçü isimleri terörist ilan edilince buna karşı çıkan köşe yazarlarına postal yalayıcı yaftasını yapıştırdılar. Bu Ergenekoncu yapma olayı öylesine kolay ki, ben bile Doğu Perinçek, İlhan Selçuk ve diğerlerinin toplandığı gözaltı dalgası hakkında yorum yapmadığım için “Her şey hakkında yazıyorsun da bunun hakkında yazmıyorsun, yoksa sen de mi Ergenekoncusun?” diyen yorumlar aldım :).

Yukarıda “…ülkenin en itibar sahibi, Atatürkçü isimleri terörist ilan edince…” dediğim bir yer var, ama bununla tutuklanan veya gözaltına alınan herkesin itibarlı ve Atatürkçü muhteşem insanlar olarak kabul etmiyorum.

İtiraf edeyim, ilk başta Ergenekon soruşturmasının safsatadan ibaret olduğunu düşünüyordum. Daha sonra şöyle bir komplo teorisi aklıma geldi: ülkenin çoğunluğu (seçim sonuçlarına göre bile olsa %53’lük bir çoğunluk) AKP iktidarından hoşnutsuz. Ellerinde yeterince güç olan birkaç heyecanlı tip gerçekten bir darbe girişiminde bulunmuş veya bulunuyor olabilir. Yani elindeki güçle delirip iktidara demokratik olmayan yollarla kafa tutmaya kalkan bir darbeci grup fikri çok abes kaçmıyor…

ama bundan haberdar olan ve “Hazır böyle büyük bir suç bulduk, hoşumuza gitmeyen tiplerin de bu oluşumun içinde olduğunu iddia edelim; bu iddiaları da basın yoluyla destekleyelim; adamlar aklansa bile damgalanmış olsunlar.” düşüncesini benimseyip doğru ve adil giden bir soruşturmaya ilgisiz isimleri de katmaya çalışan bir iktidar fikri de aynı şekilde mantıklı geliyor.

Tekrarlıyorum: Her ne kadar saçma gözükse de (ve hatta toplumun akli dengesi açısından yanlış çıkmasını gönülden istesem de) olmayacak bir şey değil. Ufak bir ihtimalle de olsa bu komplo teorisinin gerçek olma ihtimalinin varlığını kimse inkâr edemez. Ve ister dalga geçin, ister saygı duyun ama benim düşüncem budur.

Bir de Oktay Ekşi‘nin bugünkü yazısından bir bölümü alıntılayayım:

Eğer “Ergenekon” sanıkları arasında meşru hükümeti darbe yolula devirmeye kalkan yani suç işleyen varsa, elbet cezalandırılmalıdır. Çünkü hem demokrasinin, hem hukuk devletinin hem de ülkemizi çağdaş dünyanın bir parçası olarak yaşatmanın temel koşulu budur.

Kendimi yeterince iyi ifade ettiğimi düşünüyorum, şimdi Ergenekon soruşturmasının iddianamesini gönül rahatlığıyla bekleyebilirim. Artık iddianamede gerçekten sağlam delillere dayalı iddialar olursa ve bu iddianame sonucunda tutuklulardan bazıları çeşitli cezalara çarptırılırsa kimse bana gelip de “Sen Ergenekon‘u destekliyordun hani?” demesin.

Barış Ünver
11 Temmuz 2008

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.