Karşıdan gelen kişiyle çarpışmamanın yolunu buldum

DİKKAT: Bu yazı, Beyn'in "Arşiv" kategorisine aittir. Yazının arşivlenmiş olması, yazı içindeki bilgi ve görüşlerin artık önemsiz veya geçersiz olduğunu gösteriyor olabilir.

Herhalde şimdiye kadar attığım en kötü başlık bu oldu. Yahu, adı bir türlü aklıma gelmiyor, ya da adı yok bu olayın!

Hani yolda yürürsün, karşıdan biri gelir, sonra yaklaşırken bakarsınız ki yürüdüğünüz yollar kesişecek, o yüzden yön değiştirirsin, karşındaki de aynı şekilde yön değiştirir ve yeni yönleriniz de kesişecek gibi olur, bu sırada birbirinize daha çok yaklaşmışsınızdır, son bir hamleyle tekrar yön değiştirirken görürsünüz ki karşınızdaki de aynı şekilde yön değiştirir falan… YOK MU ABİ BUNUN BİR ADI?

Neyse işte, anladınız bence. İsmi olmasa da (veya ben ismini bilmesem de), insanı fena halde tedirgin eden bir durumdur.

Ve bu yazıda, bu sorunun hem sebebini, hem çözümünü anlatacağım dostlar. Beni takip edin a dostlar.

En başa dönelim: Yolda yürüyorsunuz. Karşınızdan da biri geliyor. Bilinçli veya bilinçsiz bir hesapla, yürüdüğünüz yolların kesişeceğini, çarpışacağınızı fark ediyorsunuz.

HAH! Buraya kadar sorun yok, ama buradan sonrası sizi gerecek. Neden mi? Çünkü yanlış yöne bakıyorsunuz.

Evet, baktığınız yön de önemli. Baktığınız yön, yöneleceğiniz yönün ipucunu veriyor. Sorunun başladığını hissettiğiniz anda mesela 10 derece sağa dönseniz bile, karşınızdan gelen kişiye doğru (onun sağına, soluna, direkt ona) baktığınızda sorunu devam ettirmiş oluyorsunuz. Ayaklarınız farklı bir yöne gidiyorken gözleriniz farklı bir yöne bakıyorsa, karşınızdakinin de kafası karışıyor. Hal böyle olunca, karşınızdaki kişi de yönünü değiştiriyor ama dikkati yine sizde olduğu için, yine başka bir yöne (muhtemelen size, sizin sağınıza veya sizin solunuza) bakıyor, aynı sizin yaptığınız gibi. O yüzden kaç defa yön değiştirirseniz değiştirin, çarpışacaksınız.

Çözüm de basit: Sorunun başladığını hissettiğiniz an mesela 10 derece sağa döndüyseniz, sağa bakın. 10 derece sola döndüyseniz, sola bakın. Karşınızdaki kişinin sağına-soluna bakmayın, direkt olarak yürüdüğünüz yöne bakın. Yönünüzü de mümkün olduğunca geniş bir açıyla değiştirin ki, yeni yönünüz mümkün olduğunca belirgin olsun. Karşınızdan gelen kişiyi görüş alanınızdan çıkartmanıza gerek yok, ona doğru bakmayın yeter.

Bu kadar. Dünyadaki sorunların yarısını çözdüm gibi oldu. Nobelim nerede benim? NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ’NÜ VERİN BANA!

Not: Hala anlaşılmamış olabilir. Profesyonel kamera ve mikrofonu olan varsa iletişime geçsin, videosunu çekeceğim. Şaka yapmıyorum. İletişin benimle.

Barış Ünver
27 Nisan 2016

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.