Abur cubur yemekten nasıl kurtulurum?

DİKKAT: Bu yazı, Beyn'in "Arşiv" kategorisine aittir. Yazının arşivlenmiş olması, yazı içindeki bilgi ve görüşlerin artık önemsiz veya geçersiz olduğunu gösteriyor olabilir.

Yazıya attığım başlık, gerçekten cevaplamanızı istediğim bir soru. Öyle 20 milyon kişinin takip ettiği bir insan olmadığım için, gelecek olan tek-tük cevapları kolaylıkla hazmedebileceğime güvenerek soruyorum.

Bundan 3-4 yıl öncesine baksam, her gün cips yiyip, buzlu çay içiyordum. Hayatımı arşivlediğim dönemde, çok net hatırlıyorum, “Bakkala gidip 1 litrelik şeftalili Ice Tea aldım.” maddesi neredeyse her günün özetinde geçiyordu. Ne iyi etmişim de ölmemişim. (Gerçi o da ayrı mesele: Şimdi abur-cuburun sağlığımıza olan olumsuz etkisinin abartıldığını yazacağım ama Canan Karatay’ın evime adam yollamasından korkuyorum.)

Neyse, günümüze geleyim: Artık öyle ufak abur-cuburlarla ilgilenmiyorum. Onun yerine her Allah’ın günü dışarıdan yemek yiyorum.

Yediğim yemekler, bana sorarsanız, birçok yerde yenen yemeklerden daha sağlıklı olduğu gibi, evde yapılan yemeklere de (sağlıklı oluşu bakımından) o kadar uzak değil. Hani, ayıptır söylemesi, 1 buçuk liraya satılan döner-ayranlardan yemiyorum; Amerikan usulü “ev yapımı” hamburgerlerden yiyorum. Belki, o da belki, kullanılan yemeklik yağın daha ucuz oluşunun bir etkisi vardır ama onun haricinde evde yapılan yemeklerden farkını çözemedim. (Fast food sektörüyle ilgili belgeseller Amerika’daki fast food zincirlerini anlattığı için, o belgeselleri lütfen önermeyin. Türkiye’de işler sandığınızdan daha iyi kontrol ediliyor ve üretiminden pişirilmesine kadar Türkiye’deki fast food zincirleri, Amerika’dakilere bin basıyor.)

Neyse… Dışarıdan yemek istemeyişimin sebebi, yediklerimin sağlıklı olduklarından şüphelenmem değil. (O da var, ama öncelikli endişe kaynağım değil.) Aslen, pahalı ve zahmetli olduğu için dışarıdan yemekten vazgeçmek istemiyorum. Ama eve çıktığımdan beri fark ettiğim ve beni şoke eden bir şey varsa, o da evde yapılan yemeklerin de o kadar ucuz olmaması. İki-üç çeşit yemek barındıran tek kişilik bir menü hazırlamaya kalksan, cebinden her halükârda 10 lira çıkıveriyor. (Sırf makarnayla yetinirsem başka tabii. Bugün öyle yaptım, masrafım 3 lirayı geçmedi.) Ayrıca yemek yapmak zor olmasa da, uzun iş. Yıka, soy, doğra, erit, kaynat, kavur, bekle, bekle, bekle, tabağa koy, ye… Bulaşığı saymıyorum bile. Bu ne ya? Sen kimsin ya?

Başlık olarak attığım soruyu açayım: Evde yemek yapıp yemek istiyorum, ama uygun fiyata yemek istiyorum ve yemek hazırlama süreci beni uğraştırmasın istiyorum. Bu konuda tavsiyelerinize muhtacım. Bana yardımcı olabilir misiniz?

(O değil de, şu parantez bağımlılığından ne zaman kurtulacağım?)

Barış Ünver
13 Ağustos 2015

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.