Acı yok!

DİKKAT: Bu yazı, Beyn'in "Arşiv" kategorisine aittir. Yazının arşivlenmiş olması, yazı içindeki bilgi ve görüşlerin artık önemsiz veya geçersiz olduğunu gösteriyor olabilir.

Acının varlığını reddetmenin acıyı yok ettiğini biliyor muydunuz? Bugüne kadar ben de bilmiyordum.

Olay şöyle gelişti: Dışarı çıktım, karşıdan karşıya geçtim, oradan kaldırıma çıkarken ayağım kaydı ve önce dizimin altında bir yerleri fena halde yaraladım, sonra da ezilme tehlikesi geçirdim :) Allah’tan arabayı süren adam yavaş sürüyordu da durabildi. Neyse, konumuz ezilme tehlikem değil. Dizimin altını yaraladıktan sonra aklıma geçen gün Doctus‘ta tartışılan Nihilizm geldi.

Nihilizm, var olan şeylerin aslında bizim onun varlığını kabul ettiğimiz için var olduğunu öne sürüyor. İlgimi çeken bir düşünce olduğundan üstünde kendimce az çok kafa yordum birkaç gün içinde. Dizim yaralandığında da elime geçen fırsatı değerlendirdim ve acının varlığını inkar ettim. Nihilizm‘e uyup uymadığını bilemem ama işe yaradı :). Acım önce hafifledi, sonrasında kendi kendime biraz konuştum acının yokluğu üzerine (Deliyim evet ne var?). Ve gerçekten de acı yok oldu! Çarptıktan sonra ilk 10 dakika acısı yüzünden yürüyemediğim yaranın verdiği acı, yok oldu! Tavsiye ediyorum, özellikle soyut kavramlarda çok işe yarıyor.

Ek (13 Ocak 2008, 20.23): Sanki nihilizmi biraz kıçından mı anlamışım ne?

Barış Ünver
04 Ağustos 2006

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.