Bana Roaccutane önerdiler

DİKKAT: Bu yazı, Beyn'in "Arşiv" kategorisine aittir. Yazının arşivlenmiş olması, yazı içindeki bilgi ve görüşlerin artık önemsiz veya geçersiz olduğunu gösteriyor olabilir.

ÖNEMLİ: Bu sayfanın içindeki Roaccutane hakkındaki yazıdan çok, sayfanın altına gelen on binlerce yorumdan faydalanmanızı tavsiye ederim. Roaccutane kullanıcılarının sıklıkla yorum yaptığı bu sayfaya siz de yorumlarınızla katkıda bulunabilir, sormak istediklerinizi sorabilir veya Roaccutane tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

Kendimi hastalık hastası olarak bile tanımlayabilirim ama ne yalan söyleyeyim, yan etkilerini gördükçe bu ilaçtan ölesiye korkmaya başladım.

Geçen günlerden 10 tanesinde (normal yoldan söylemem gerekirse, 10 gün boyunca) ufak bir cilt tedavisi gördüm. Sırtımdaki akneler (Evet, iğrenç.) yüzünden 10 gün boyunca her öğlen 12’de ve her gece yine 12’de Tetralet adlı bir haptan, Benzamycin diye bir kremden ve Cleacin isimli bir tonikten aldım. Sonuç falan alamadım ama.

İlaç tedavisinin sonuçlarını (var olmayan sonuçlarını) göstermek üzere bugün tekrar doktora gittim. İlaçların hiçbir işe yaramadığını söyler söylemez “Tamam, Roaccutane tedavisine başlıyoruz.” dedi – sırtıma bile bakmadan. 7 ay boyunca kullanacakmışım, günde iki doz – kaç miligram almam gerektiğini söylemedi. İlacı daha önce hiç duymadığım için “Peki, başlayalım.” dedim ama ilacın imzayla verildiğini söyleyince korktum, oturup doktordan ilacın nasıl bir şey olduğunu anlatmasını istedim. Cildi, özellikle dudakları çok kuruttuğundan bahsetti. Beni bu bile korkutmuştu, biraz daha düşünmek istediğimi söyleyip eve döndüm.

Bunlar öğlen 11 buçuk ile 12 arasında oldu. Şimdi saat 19.10 ve 15-20 dakikadır bu ilacı araştırmak üzere Ekşi Sözlük‘teki ilgili başlığı inceliyorum. İnceliyorum ama 6 sayfanın daha ilkini okuyunca ağlayasım geldi. Yan etkisi yalnızca ciltte kuruma değilmiş, en büyüğü bile değilmiş cilt kuruluğu! Sıralıyorum:

  • AĞIR DEPRESYON!
  • Eklem ağrıları
  • Düzensiz aralıklarla burun kanaması
  • Ciltte, özellikle dudaklarda ve gözlerde kuruma
  • Kolesterolde artış
  • Derinin aşırı hassaslaşması (Örneğin kaşınan yeri sertçe veya uzun süre kaşırsan direkt yara oluyormuş.)
  • Yanak şişmesi
  • Kemik yoğunluğunu azaltması (veya kemiklerdeki delik sayısını artırması)

…falan filan. Bu yan etkilerin çoğu (sanıyorum sadece depresyon ve cilt kuruluğu hariç, onlar prospektüste de yazıyormuş) yalnızca iddia. Ama tecrübeleri anlatan iddialar, bu yönden çok korkutucu.

Şimdi beni düşündüren en önemli yan etki, ağır depresyon. Depresyona (maalesef) meyilli olduğum ve geçmişimde farklı derecelerde depresyonlara girip çıktığım için (Bu depresyonların etkilerini Beyn’de bile görmüşsünüzdür.) bu yan etkinin bende de görüleceğinden çok korkuyorum. Bünyemin depresyonlara dayanıklı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim ve bu yüzden iradeli insanlar gibi “Geliyorum!” diyen bir depresyona göğüs geremem. Cildim kurur: bebe yağı var, dudak kremi var, Bepanthen var. Eklemlerim de ağrıyabilir: Ağrı kesici var, hem az biraz acıya dayanıklıyımdır. Ama depresyona çözüm yok. Var, antidepresan var ama antidepresan kullanmayı da pek istemiyorum; o ilaçlar depresyonun etkilerini minimuma indirmekle kalmıyor, seni bir ota dönüştürebiliyor. Ama tabii depresyonla karşılaşmamak da var; ilacı kullanan herkes depresyona girmiyor (örneğin lisede Roaccutane kullandığını öğrendiğim arkadaşlarımdan biri veya Ekşi Sözlük‘teki o sayfaya yorum yazan insanların bazıları).

Korkmama rağmen, sırtıma her baktığımda gördüğüm benekli cilt (Allah’tan aknelerin içi dolu değil, yalnızca kızarıklık halindeler) bana bu ilacı kullandırır diye düşünüyorum. Yalnızca Magnet Tıp Merkezi‘ndeki doktora değil, başka doktorlara da danışacağım ama “Hekime değil, çekene sor.” atasözümüzü uygulayarak soruyorum: Siz (veya bir tanıdığınız) bu ilacı kullandı mı? Kullandıysanız (kullandılarsa) ne gibi etkileri oldu?

Barış Ünver
07 Ağustos 2008

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.