CHP milletvekili Murat Emir’le buluştuk

DİKKAT: Bu yazı, Beyn'in "Arşiv" kategorisine aittir. Yazının arşivlenmiş olması, yazı içindeki bilgi ve görüşlerin artık önemsiz veya geçersiz olduğunu gösteriyor olabilir.

Ekşi Sözlük’ten @anarax‘ın organizasyonuyla 26 Nisan 2015 tarihinde yaptığımız Aylin Nazlıaka buluşmasının ardından, bu sefer de Dr. Murat Emir’le buluştuk. Eğlenceli, güzel bir buluşmaydı. Notlarımı buraya geçireyim dedim.

Buluşma 3’te başladı, bitirdiğimizde de saat 7 buçuğu geçiyordu. Murat Bey’in katılacağı bir düğün olmasaydı herhalde son metro seferinin saatine kadar sohbet ederdik. Doymadık yani.

İlk dakikalarda, Murat Bey bir düzeltme yaptı: Ekşi Sözlük’te geçtiği gibi ismi “Murat Metin Emir” değilmiş. Basına çıktığı ilk haberlerde ismi kimi gazete tarafından “Murat Emir”, kimi gazete tarafından “Metin Emir” diye yazılmış da, sonra bütün basın ona “Murat Metin Emir” demeye başlamış :). Bizim vesilemizle düzelir belki.

İlk açılan konulardan biri, CHP’ye katılımın zorluklarıydı. Ben de (haliyle) mart ayında yaşadığım tatsız üyelik tecrübemi anlattım :)

Sonra pozitif ayrımcılığın partilere katılıma olan etkisini tartıştık. Örneğin kadınların sırf kadın olduğu için bir partiye vekil olarak seçilmesinin doğru olmadığını, donanımlı da olması gerektiğini konuştuk. (CHP özelinde değil, bütün partiler için konuştuk.)

CHP’nin son haftalardaki terör olaylarına yaklaşımı da tartışma konularından biriydi. Gerçi bu konuda Murat Bey pek konuşmadı, onun yerine biz yorumlarda bulunduk. Milletvekili gelmiş bizi dinliyor, kaçırır mıyız fırsatı? :D

Ardından konu bir ara “seçimlerde popülist söylemlere” geldi. Murat Bey bu konuda epey katı: Oy kazanmak için popülist davranmak yerine, kendi düşüncesini (istisnasız) herkese aktarabileceğini düşünüyor ve o şekilde oy isteyeceğini söylüyor.

Popülist söylemlerden sonra konu terkrar terör olaylarına döndü, ve epey bir süre PKK terörü sorunu tartışıldı. Yalan olmasın, bu bölümde biraz sıkıldım :) zira bir noktadan sonra kısır bir tartışmaya dönüştü, biraz da gerildi ortam.

Ama olsun, genel olarak inanılmaz keyif verici bir muhabbet oldu. 7 buçuk civarında kalktık, Murat Bey’le vedalaştık. Kendi aramızda bir “buluşma kritiği” yapmak için bir kafeye geçtik. (Herkes gelmedi, 7 kişiydik.) O muhabbet de ayrıca keyifliydi :).

Gelen herkese teşekkür ederim, herkesin katkısı ayrı güzel oldu.

Not: Fotoğrafta buğulananlar İsrail ajanı değil, merak etmeyin, sadece sonradan fotoğrafta görünmek istemeyen Ekşi Sözlük yazarları.

Barış Ünver
23 Ağustos 2015

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.