Darbecilerden hesap sormak

“Neden mi evet diyorum? Çünkü anayasa değişikliği sayesinde darbecilerden hesap sorabileceğiz.”

Hayır, maalesef soramayacağız. Daha doğrusu sormayacağız. Daha doğrusu sormayacaklar. İstemediğimizden değil, hepimiz istiyoruz ama bunu yapmayacaklar. Üç sebepten dolayı:

1. Geçici 15 madde hadisesi

Anayasa değişikliğik paketinde yer alan (Sahi, niye paket halinde oyluyoruz?) ve değişiklik olursa kaldırılacak olan “geçici 15. madde” aslında bir “af normu”dur. 12 Eylül darbesinin “elebaşları” bu maddeyi 1983 Anayasası‘na koydurarak kendi kendilerini affetmişlerdir ve sadece anayasaya göre değil, normal hayatta da yeni kuralların eski eylemlere uygulanması anlamsızdır. (Kaynak) Örneğin sigara içmek tamamen yasaklanırsa, yasaktan önce sigara içenleri cezalandıramayacağımız gibi; af kalkınca Kenan Evren denen adamı da yargılayamayacağız (ki bunu bizzat Adalet Bakanı Sadullah Ergin de ifade etmiştir). Bir başka deyişle bu darbe, ABD‘nin “bizim çocuklar” dediği askerlerin (ve ABD‘nin) yanına kâr kalmıştır.

Bununla beraber, geçici 15. maddenin pakete girmesine en başından beri gerek yoktu çünkü beğenmediğimiz adam Deniz Baykal; 1993, 1998 ve 2006 yıllarında üç kez bu maddenin kaldırılması için partisiyle teklif vermiş. (Kaynak) Hadi ilk ikisi AKP‘yi bağlamaz da, üçüncüsünü niye reddetmişler ki?

Bir de şu var: Değişiklik paketi henüz partiler arası istişare aşamasındayken, CHP‘yi ziyaret eden AKP‘ye Hakkı Süha Okay partisi adına “15. maddenin kaldırılmasını ayrı tutarsanız o değişikliğe destek veririz.” demişti. (Kaynak) Ama AKP bunu kabul etmek yerine bu değişikliği de pakete ekleyip meydanlarda “Bu değişiklikle darbecileri yargılayacağız!” reklamı yapmayı tercih ettiler. (Üstüne bir de “CHP ‘hayır’ diyerek darbecileri korumak istiyor!” diyorlar. Ne diyeyim? Ayıp.)

2. Zaman aşımı

Darbeci heriflere bir istisna uygulayıp geriye dönük bir uygulama yapmaya kalksak bile, Türk Ceza Kanunu‘nun 68’inci, 71’inci ve 311’inci maddelerine göre bu adamların yedikleri halt zaman aşımına uğramıştır. (Kaynak) Yani onları yargılayabilmek için TCK‘ya bir de “darbecilere özel istisna” eklemek gerekir ki, pakette böyle bir şey yok.

Yani olur da madde kalkarsa bile (ki halkoylamasından “hayır” çıksa bile bu maddenin kaldırılması TBMM‘nin gündemine bir şekilde gelecektir diye tahmin ediyorum) Kenan Evren, yazlık evinden kalkmaya bile lüzum görmeden “Zaman aşımı vaaar kiii, zaman aşımı vaaar kiii” diyebilir.

3. Hangi darbeciler yargılanacak?

Darbe deyince kimin aklına yalnızca 12 Eylül darbesi geliyor?

İlginçtir, AKP‘liler dahil olmak üzere kimsenin 28 Şubat‘ta yapılan acayip darbenin aktörlerinden de, e-muhtıra yayınlayan Yaşar Büyükanıt‘tan da bahseden yok. İsim vermeden Kenan Evren‘i yargılayacaklarını falan iddia ediyorlar ama Çevik Bir‘den falan söz eden niye yok; onu geçtim, 27 Nisan e-muhtırasını TSK‘nın internet sitesine koyan Yaşar Büyükanıt‘a niye dokunan yok? Madem ortalık darbeci kaynıyor, madem darbe planları haftalık dergi gibi yayınlanıyor; niye kimse yargılanmıyor?

Geçici 15. maddenin bunlarla ilgisi yok tabii; benim bahsettiğim şey, geçici 15. madde olsa bile yargılanabilecek büyük adamların yargılanmayışı. Adını sanını duymadığımız komutanları içeri sokup, sonra çıkarıp, sonra yine sokup, sonra yine çıkarıp “darbeci” yaftasını yapıştırmasını biliyorlar ama kendilerine açıktan savaş açan Çevik Bir gibi, Yaşar Büyükanıt gibi adamları gözardı ediyorlar. Ben ne anladım o zaman, o dillere destan darbe karşıtlığınızdan?

Barış Ünver
14 Ağustos 2010

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.