Demokrasi anlayışı

Hani her fırsatta “Türkiye demokratikleşiyor” diyorlar ya, onu diyorum. İktidar ayağı fetişisti yazarlar “Oluyor oluyor. Ne zamandır demokratikleşmiyorduk, iyi geldi” diye seviniyorlar ya, onu diyorum. Dünyanın en zengin vaizi ısrarla başına “YENİ” koyarak Türkiye konulu konferanslar veriyorlar ya, onu diyorum. Şunu diyorum:

Gazetecilerin patronlarına sesleniyorum. Ne yapayım, köşe yazarına hakim olamıyorum diyemezsin, sorumlusu sensin. O gazetecinin maaşını sen veriyorsun. Herkes fikrini söylemekte serbesttir ama bu insanlara kalemleri teslim edenler, “Kusura bakma, sana burada yer yok” demelidir.

Recep abiciğim, canım abiciğim. Yanlış düşünüyorsun. Adamlar seni eleştiriyor diye onlara kızma hakkın yok senin. Patronlarına “Niye işten atmıyorsunuz bunları?” diye kızma hakkın da yok senin. Herkes seni alkışlamak zorunda değil. Kaldı ki süper fırsatlar veriyorsun millete, eleştirmeleri için. Bu sözün bile o fırsatlardan bir başkası.

Ayrıca niye eleştiriye bu kadar tahammülsüzsün güzel abim? Herkes seni her ihtimalde alkışlayacaksa, yaptığın yanlışları kim gösterecek? Sen kul değil misin, hatasız kul olur mu? “Eleştirsinler ama adabıyla eleştirsinler, aşırıya kaçmasınlar.” da diyemezsin be abim. Ben de aynısını diyorum bazen ve ben de hatalıyım. İnsanların seni nasıl eleştirdiklerine karışma hakkın var mı? Tepkini göster, ona sözümüz yok. “Çok sert eleştiriyorlar, bazen aşırıya kaçıp ayıp ediyorlar.” dersen ona kimse bir şey diyemez. Ama “Herkes fikrini söylemekte serbesttir ama bu insanlara kalemleri teslim edenler, ‘Kusura bakma, sana burada yer yok’ demelidir.” cümlesinin mantığı nedir be abim?

Demokrasi neydi abiciğim? Halkın kendi kendini yönetmesiydi. Demokraside “vatandaşlık” kavramı neydi abiciğim? Vatan üzerinde bulunan bireylerin eşit sayılmasıydı. Demokraside yönetim anlayışı neydi abiciğim? Yöneticiler halktan üstün değildi, halkın hizmetçisi olmaktan gurur duyardı.

Peki sen “Bu ülkede halk kendi kendini yönetiyor” diyebilir misin abiciğim? “Halkın %47’si bizi seçti!” diyebilirsin, büyük oranda da haklısın, tamam. Peki “Halkın %53’ü bizi seçmedi.” diyebiliyor musun, o %53’ü önemsiyor musun? Herkesi kucaklıyor musun canım abim?

Peki sen kendini diğer vatandaşlarla eşit görüyor musun abiciğim? “Başbakan da olsam, bir vatandaş olarak Barış‘la eşit olmalıyım.” diyebiliyor musun, yoksa bu yazıyı okurken bana dava açmak için bir cümle mi arıyorsun?

Peki sen halka hizmet ettiğini mi düşünüyorsun, halkı yönettiğini mi düşünüyorsun abiciğim? Eylem yapan işçine “Size ay sonuna kadar müsaade, sonra geliyoruz” demek halka hizmet mi oluyor abiciğim? Medya patronlarına “Şu köşe yazarlarına hakim ol veya onları kapının önüne koyuver!” demekle demokrat mı olunuyor abiciğim?

Sen “demokrasi” kavramını bildiğinden emin misin abiciğim?

Barış Ünver
27 Şubat 2010

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.