Doğan Yayın Holding’e kesilen 3.8 milyar TL’lik ceza hakkında

Ortada çok acayip bir savaş var gibi. Bir yanda dünyada görülmemiş büyüklükte bir vergi cezası; diğer yanda Aydın Doğan‘ın itham edildiği çok acayip (ama maalesef mantıklı) suçlamalar ve Ciner Grubu‘nun bu suçlamaları kanıt göstererek açıktan açığa sevinmesi… Sabah ve ATV yayın organları Karamehmet Grubu‘nun elindeyken devletin bu iki kurumu TMSF‘ye geçirmesi sonrası Doğan Yayın Holding‘in ana binasında şampanya falan patlatıldığı konuşuluyor. Eğer bu doğruysa DYH‘nin, şimdi gelen cezaya “Basın özgürlüğümüzü elimizden almak istiyorlar!” diye karşı çıkması pek hoş olmuyor. Yine de Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek lazım: Böylesine büyük bir ceza her şekilde o yayın grubunun basın özgürlüğüne müdahaledir. Sabah gazetesi ve ATV kanalı TMSF‘ye aktarıldı diye sevinmeleri bunu yanlışlamaz.

Yine de kafam çok karışık. Bu konuyu ekonomist olmadan kimsenin anlayacağını sanmıyorum. Ben buraya istediğimi yazayım, isteyen herkes istediği yorumu yazsın, aylarca durmadan tartışalım… Sade vatandaş olarak kimse doğruyu söylemiş sayılmaz.

İşte bu yüzden, sade vatandaşlara olayın sadeleştirerek anlatılması için bir girişimde bulunmak istiyorum. Aşağıdaki 6 koldan yardım isteyeceğim:

  • Hürriyet‘ten, Radikal‘den veya Ekonomist‘ten (kısaca DYH bünyesinden) bir ekonomist
  • HaberTürk gazetesinden bir ekonomist
  • Akşam gazetesinden bir ekonomist
  • Taraf gazetesinden bir ekonomist
  • Zaman gazetesinden bir ekonomist
  • Kısmetse bir de hükümet içerisinden bir ekonomist

Bu 5 kurumdan; olayı herkesin anlayabileceği bir şekilde anlatmaları için yardım isteyeceğim. Çok şükür siyasete veya basına hiçbir bağlılığım olmadığı için de sanıyorum bu konudaki en tarafsız değerlendirme bu 6 kurumun anlatımlarının derlemesi olacak. Dolayısıyla olayın ne kadar doğru veya ne kadar yanlış olduğunu, sade vatandaşlar olarak net bir şekilde, çıplak gözle görebileceğiz. Umuyorum ki bu konuda 6 kurum da bana bir şekilde yardımcı olacaktır.

Barış Ünver
12 Eylül 2009

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.