Evet, kendim istiyorum bunu!

DİKKAT: Bu yazı, Beyn'in "Arşiv" kategorisine aittir. Yazının arşivlenmiş olması, yazı içindeki bilgi ve görüşlerin artık önemsiz veya geçersiz olduğunu gösteriyor olabilir.

Kendim mi istiyorum bunu? diye bir yazı yazmıştım 3 ay kadar önce. Bu yazı o yazıma cevaptır.

Bugün çok acayip bir şey oldu. Matematik etüdünden bahsetmiştim dün. Girdim o etüde, bir şeyler de kaptım hatta sanırım. Neyse, ara verildi. Yemek almaya gidiyorum, bir kız arkamdan yanıma gelip “Sen müzik dersinde miydin?” diye sordu. “Evet.” dedim, sınav olup olmadığını sordu. Bilmediğimi söyledim ama içime de bir kurt düştü, her ihtimale karşı ve Müzik dersine 10 dakika var diye sınıfa doğru gittik kızla. Hocayı beklemeye başladık, sonra başka biri geldi ve sınavın ayın 27’sinde olduğunu söyledi. “İyi.” dedim ve hızla yemek almaya gittim, çok acıkmıştım. Yemek almaya giderken Müzik dersinin yapıldığı sınıfa doğru giden, simaen tanıdığım iki adam derste bir dinleti yapılacağını söyledi bana.

Fena halde panikledim, nedenini sonra anladım paniğin. Pazar günü bir Matematik vizesi var ve benim aklım hala Müzik dersinde yapılacak dinletide. Önce yemeği de unutup Matematik etüdünün yapıldığı sınıfa doğru koşmaya başladım. Ondan sonra durdum, içimden “Sokarım ulan…” diye düşünerek Müzik dersinin yapıldığı sınıfa doğru yürümeye başladım, ama sonra yine Matematik sınıfına doğru yürümeye başladım. Yolda hiçbir şey düşünmedim, ama sınıfa girer girmez hocaya derse giremeyeceğimi söyleyip, çantamı aldım ve çıktım sınıftan. Yemeğimi alıp, Müzik sınıfının dışında yedikten sonra derse girdim.

Matematik sınıfından çıktıktan sonra da bu yazıyı düşünmeye başladım. Benim sayısal zekam sıfır ey okuyucu, beni tanıyıp da samimi olarak veya ikiyüzlülükle “Sen zekisin, yaparsın sen.” diyenler yanılıyor. Bunun farkına lise 2’de vardım ama kimseye anlatmaya, açıkçası, yemedi. Zeki değilim ben, kafam Matematik‘miş, Kimya‘ymış, Fizik‘miş… basmıyor kardeşim! Yapabileceğimi düşündüğüm şeyler tiyatro, müzik, bilgisayar hakkında birçok şey, yok efendim edebiyat, belki tarih, küçük bir ihtimalle mizah… Ama ı-ıh, sayısal dersler olmuyor!

Seneye üniversiteyi dondurmaya karar veriyorum ve baba, anne, bu yazıyı okuyorsanız caydırmaya şimdiden başlasanız bile caymayacağımdan emin olabilirsiniz! Cayarsam da kendi kararımla cayarım, bundan sonra sülalem üzerindeki görüntümü önemsememeyi seçiyorum.

Barış Ünver
13 Nisan 2007

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.