FATİH hata verirse, bakacak öğretmen olmayacak mı?

Sayın başbakanımız Tayyip Erdoğan‘ın talimatıyla başlatılan FATİH diye bir proje var, biliyorsunuz. Açılımı “Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi” şeklinde. Türkiye çapında tüm okulların sınıflarına dizüstü bilgisayarlar, akıllı tahtalar yerleştirilecek. Henüz elektriğin gitmediği köy okullarında dizüstü bilgisayarların şarjı biterse ne olacak bilmiyoruz ama olsun, ben projeyi takdir ettim. Cidden.

Yalnız yakın zamanda Milli Eğitim Bakanlığı, feci bir karar aldı. Bakan Nimet Çubukçu tarafından da onaylanan karara göre ilköğretimde artık Bilişim Teknolojileri dersi sadece 6., 7. ve 8. sınıflarda okutulacakmış, o da sadece haftada 1 ders olacakmış. (Bundan önceki ders programlarında ilk 3 sınıfta bu ders yine verilmiyormuş ama en azından 4. ve 5. sınıflarda veriliyormuş.)

Gerçi proje Tayyip Erdoğan‘ın adıyla anılıp duruyor ama kendisinin pek ilgi göstereceğini sanmıyorum. O yüzden Nimet hocama sormak lazım:

  • Bilişim teknolojilerinin hayati önem taşıdığı çağımızda, ilköğretimin sadece son sınıflarına bunu ders olarak vermek sizce ne kadar mantıklı?
  • Bilişim Teknolojileri dersi görmek yerine evlerinde bilgisayarları olanların, bilgisayarı kendi kendilerine öğrenmeye çalışmaları sizce daha mı faydalı?
  • Bilişim Teknolojileri konusunda bu kadar öğretmen varken ve öğretime hazırken, bu kadar öğretmenin iş olanaklarını azaltmak Milli Eğitim Bakanlığı‘nın öğretmen istihdam ettirmesi görevine ters değil mi?
  • FATİH projesi sadece ilköğretim 6. sınıf ve üstüne mi hitap edecek? 1. sınıftan 5. sınıfa kadar da hitap edecekse, çocuklar bu teknolojik aletleri kullanmayı kimden öğrenecek?

İmza kampanyası

Bu haberi size ulaştırmamın sebebi de, e-posta kutuma gelen bir rica. Aşağıdaki sitenin kurucuları olan Bilişim Teknolojileri öğretmenleri, bir imza kampanyası başlatıp seslerini MEB‘e duyurmaya çalışıyorlar. MEB onları duyar mı bilinmez ama destek vermek zor değil:

http://www.bilisimdegelecekvar.org/

Katılıp imzalayın ve Facebook‘ta paylaşırsanız, çocuklarımızın bilgisayarı öğretmenlerinden öğrenmesi konusunda bir adım atmış olmasanız da bir tepki koymuş olacaksınız.

Barış Ünver
06 Aralık 2010

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.