Hassas başbakan

Pek kırılgan bir başbakanımız varmış, onu öğrendik: “Erdoğan: Partime AKP diyenler edepsiz

Başbakanımız bunu dediğinde aklıma şöyle bir görüntü geliyor: Adamın biri “AKP‘nin icraatlarını çok beğeniyorum. İnadına AKP!” derken Recep Tayyip Erdoğan, adamın yanında kollarını kavuşturmuş, yüzünü buruşturmuş, bozum olmuş… En sonunda da toplantının birinde birinden “AKP” duyunca “Yeter!” demiş, patlamış gibi.

Başbakanımız, kitleleri peşinden sürükleyen bir isim. Sözleri hakikaten etkili ve birçok kişi onun ağzından çıkan sözlerle siyaset yapmaktan ötesini bilmiyor. (Bunu derken tüm AKP‘lileri ve tüm AKP‘cileri kastetmediğimi ayrıca bildireyim ki küfür yemeyeyim.) Dolayısıyla söylediği bu sözün sebep olacağı tehlikeli durumların da ayırdında olması gerekirdi.

Gözünüzün önüne şöyle bir görüntü getirin: Bir kahve var, içerisinde AKP‘yi sevenler ve sevmeyenler okey, pişti, batak falan oynuyorlar. Siyaset de konuşuluyor. Oyun oynayanlardan biri “AKP‘nin icraatlarını…” diye başlıyor ama diğeri, bir Erdoğan fanatiği arkadaşını hemen susturuyor, “Edepsizleşme! Ak Parti diyeceksin!” diye çıkışıyor. Tartışma kavgayla bitiyor. İmkansız bir senaryo değil ve bu sadece küçük bir örnek. Uyku bozukluğuyla savaşan 15 milyon kişinin olduğu, ruhsal bozuklukların nadir olmadığı memleketimizde daha fena kavgalara, belki çatışmalara, linçlere rastlamak da aynı şekilde mümkün olacaktır. Bu yönden baktığımızda; Adalet ve Kalkınma Partisi‘nin “Ak Parti” kadar “AKP” diye de tanındığı günümüzde kötü niyetli olmayan bir söylemin “edepsiz” diye tanımlanması, birçok yönden bölünmeye zaten müsait olan toplumumuz açısından ÇOK BÜYÜK BİR TEHLİKEDİR. Ayrıca artık başbakanımızın, dilimize bile karışabileceğini gördük. Fanatik arkadaşlar bana çok kızacaklar belki ama, ben Erdoğan‘ın bu söyleminden şunu anlıyorum: Recep Tayyip Erdoğan, bir başbakan olacak sinir yapısına sahip değildir.

Son olarak şunu diyeyim: Adalet ve Kalkınma Partisi‘nin kısaltmaları iki değil, üçtür. Üçüncü kısaltma, hakikaten edepsiz bir kısaltmadır, onu söylemeyeceğim.

Barış Ünver
03 Haziran 2009

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.