İzledim: The Hateful Eight (2015)

DİKKAT: Bu yazı, Beyn'in "Arşiv" kategorisine aittir. Yazının arşivlenmiş olması, yazı içindeki bilgi ve görüşlerin artık önemsiz veya geçersiz olduğunu gösteriyor olabilir.

Bir film hakkında yazmayalı 4 yıldan fazla olmuş. Quentin Tarantino’nun sekizinci filmiyle sahalara geri döneyim bari. Uzun uzun yazmayacağım, ama yazacağım.

Ben Tarantino’nun yönetmenliğini severim, ama filmlerinin asıl beğendiğim kısmı senaryolarıdır. İnce ince, ilmek ilmek işlenen senaryolarının da en çok diyaloglarını severim. Bu yönden Tarantino’nun en sevdiğim filmi, Inglourious Basterds’tır. Özellikle o filmin giriş sahnesi ve bar sahnesi (O yere bar denir, değil mi?) Inglourious Basterds’ı gözümde Tarantino’nun en iyi filmi yapar.

Ama The Hateful Eight, Inglourious Basterds’ın kalbimdeki tahtını rahatlıkla devirebilir. Neden mi? Çünkü Inglourious Basterds beni iki sahnesiyle tavlarken, The Hateful Eight bunu baştan sona bütün sahneleriyle yapabiliyor. Çoğu sinemaseverin sıkılacağı türden uzun uzun konuşmalar beni mest etti; üzerinde iyice, derince çalışıldığı her halinden belli olan replikler ve muazzam uzunluktaki hikayenin muazzam kurgusu sayesinde filmi ağzım açık, sırıtarak izledim. Kanlı sahnelerde de vahşi adamlar gibi çılgınca güldüm ama neden öyle yaptım bilmiyorum.

Filmin–bana göre–tek falsosu, İngiliz karakteri (Oswaldo Mobrey) canlandıran herif, Tim Roth oldu. Orada da tek sorumlu Tim Roth değil: Karakteri bariz bir biçimde baştan aşağı Christoph Waltz için yaratmış olması ama Christoph Waltz’u ikna edememesi yüzünden Quentin Tarantino’ya da kıl oldum, kusura bakmasın. (Bu karakter için Christoph Waltz’u düşünüp düşünmediği bir yerde yazmıyor, ama filmi izleyenler ve Christoph Waltz’u Inglourious Basterds ve Django Unchained filmlerinde izleyenler ne demek istediğimi anlayacaktır. Bunun için Tarantino’nun kalkıp “Evet ben o karakteri Waltz için yazdım.” demesine gerek yok yani.) Tim Roth’u ise hunharca aşağılamak istiyorum çünkü Christoph Waltz için yazılmış olan bir karakteri, bariz bir biçimde Christoph Waltz gibi oynamış. Yani Oswaldo Mobrey karakterini canlandıran Christoph Waltz çakması bir Tim Roth izlemiş oldum. Bu kadar güzel bir filme, böyle ucuz bir taklit yakışmamış.

Yine de, Tim Roth haricindeki oyuncu seçimleri inanılmaz iyi olmuş. Belki Jody karakteri için Channing Tatum’dan daha iyi bir oyuncu bulunabilirmiş ama bilmiyorum, Tatum da sırıtmamış. Diğer karakterler de harika canlandırılmış.

Müzikler harika, görüntü muhteşem, hikaye inanılmaz… Gidin izleyin yahu.

Barış Ünver
20 Ocak 2016

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.