Keşke üşenmeseydik

Yüksek Seçim Kurulu yasayı uygulamaya başladı, “Kimliklerinizden birinde TC kimlik numaranız yoksa oy kullanamazsınız.” diyor. Millet isyanda; nüfus cüzdanlarında TC kimlik numarası olmayanlar nüfus müdürlüklerinin kapısında kilometrelere varan kuyruklarda bekliyor, nüfus müdürlükleri ise ayın 29’una kadar gece 12’ye kadar çalışacaklarmış.

Şimdi burada iki hata var. Biri büyük, diğeri küçük. Küçük olan YSK‘nın hatası.

YSK‘nın hatası nedir? Bu uyarıyı seçimlerden iki hafta önce yapmak. Kardeşim, kimliklerinde bu numaraya sahip olmayan milyonlarca kişinin oluşturacağı kuyruğu gözünde canlandıramıyor musun? Daha erken yapsaydın ya şu uyarıyı?

İçişleri Bakanı Beşir Atalay‘ın dediğine göre 3,5 milyon numarasız seçmen var, 14 güne bölsek gün başına 250.000 seçmene denk gelir. YerelNET sitesindeki veriler doğruysa 893 tane ilçemiz, dolayısıyla 893 tane ilçe nüfus müdürlüğümüz var. İl nüfus müdürlüklerini de ekler, biraz da iyimserlik edip sayıyı 1000’e yuvarlarsak görebiliriz ki nüfus müdürlüğü başına 250 seçmen düşüyor – tabii bu sayı kesinlikle sağlıksız çünkü İstanbul‘daki bir nüfus müdürlüğüyle Bayburt‘taki bir nüfus müdürlüğünün işlem yapacağı kişi sayısı farklı olacaktır elbet. Yüksek Seçim Kurulu, yasaya göre çoktan yapması gereken bir hatırlatmayı bu kadar geç yaptığı için hem seçmenler, hem de nüfus müdürlüklerinde çalışan memurları çok zor bir duruma sokmuş oldu.

Öte yandan bu olayda seçmenin hatası daha büyük. Neredeyse 8 yıldır var olan bir gerekliliği şimdi hatırlamamız, ne kadar üşengeç olduğumuzu gösterir. 2001 yılında bir kanun değişikliği yapılarak herkesin nüfus cüzdanlarına TC kimlik numaraları eklenmesi gerekliliği eklenmiş ve 3 buçuk milyon kişi bunu daha yeni hatırlıyor!

Bu hatayı YSK‘nın hatasıyla kıyasladığımızda, çok bencil değilsek eğer, asıl hatayı bizim yaptığımızı kabullenmemiz gerekir. İşte bu yüzden “Oy hakkımızı elimizden almaya çalışıyorlar!” diye sızlanmak yerine, yerine getirmediğimiz sorumluluğumuzu hemen yarın yerine getirmeyi kafaya koymalı ve yarın, olmadı öbür gün değil, yarın o kuyruklardan birine girip TC kimlik numaramızı almamız lazım. Nüfus müdürlükleri bu özel durum için hafta sonları da çalışıyorlar ve mesailer gece saat 12’de bitiyor.

Ne demişler: Akılsız başın cezasını ayaklar çeker.

Barış Ünver
18 Mart 2009

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.