Krizin adını koymalıyız: AK Kriz

Yıllardır adı koyulmamış bir ekonomik kriz ortamında yaşıyoruz. Alım gücümüz düştü, vatandaşlar olarak hiç olmadığımız kadar borçluyuz, devletin de dış borcu AKP iktidarının öncesine göre kat kat artmış durumda… 2015 Genel Seçimleri sonrası iktidar değişse de, değişmese de bu krizin adını şimdiden koymamız gerekiyor yoksa şimdi adı koyulmayan krizin adı seçimlerden sonra koyulacak ve krizin sorumlusu, o yeni iktidar olarak lanse edilecek.

AKP, yıllarca millete krizin aslında olmadığını söyledi ve kendisine sempati duyan kesimi de ikna etti. Önümüzdeki seçimlerden sonra, içinde AKP’nin bulunmadığı bir hükümet kurulacaksa, AKP’nin 13 yılda büyütüp semirttiği havuz medyası, daha yaz bitmeden ekonomik kriz haberleri yapmaya başlayacak. Eğer seçimlerden sonra yine AKP’nin içinde bulunduğu bir hükümet kurulursa da durum değişmeyecek, yalnızca bu sefer havuz medyası ekonomik krizi saklamaya çalışsa da kriz, saklanamayacak kadar şiddetli bir seviyeye ulaşacak.

Bu yüzden, bu krizin adı şimdiden koyulmalı. “AK Kriz” ismi, ekonomik krizin sorumlularını kolayca işaret edecek sade ve etkili bir isim. Fonetik açıdan bile sorunu yok, dolayısıyla yayılmaya müsait. Başta CHP, MHP ve HDP’nin bu ismi benimseyip kullanmaya başlaması, ileride kurulacak hükümetlerin içinden geçeceği kaçınılmaz ekonomik krizin sorumlusunun kim olduğunu göstermesi açısından faydalı olacaktır. Seçimlerden sonra da kullanıma girebilir ama seçimlerden sonra bu ismin kullanıma girmesi, AKP sempatizanlarını gerçeği görmeye ikna etmeyi güçleştirecektir. Hatta asıl önerim şudur: Tüm partiler, memleketi, en az birkaç yıldır süren bu AK Kriz’den nasıl kurtaracağı konusunda birer mini-bildirge hazırlamalı ve bunu basına duyurmalıdır.

Bu da böyle bir çağrım olsun, belki dinleyen çıkar. Sevgiler.

Not: Krizle ilgili verilere girip yazıyı uzatmak istemedim; kaldı ki zaten krizi “kanıtlamaya” gerek yok, aklı başında olan herkes yıllardır ekonomik krizde olduğumuzu bal gibi biliyor. Para kazanmanın her zamankinden daha zor olduğu, kazanılan paranın da her geçen gün eriyip gittiği bu dönemlerde krizin olmadığını iddia edenlerle, açık söylüyorum, işim olmaz.

Barış Ünver
19 Mayıs 2015

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.