Muhalefete muhalefete muhalefet

Sosyal medyada yıllardır gördüğüm en uyuz olaylardan biri, muhalefete muhalefet ettiği için muhalefet etmek. Müthiş kolay bir şey olduğu için herkesin yapabildiği bu aptallık üzerine biraz ahkâm kesmek istedim.

1. Birine işini yaptığı için kızılmaz: İnanmayacaksınız ama, muhalefetin birincil görevi muhalif olmaktır. Muhalefetin bir aşaması eleştirmek, bir aşaması çözüm önermek olabilir ama muhalefete “Sorun çözmüyor” diye kızmak için ya aptal, ya da kötü niyetli olmak gerekir.

“Gılıştar iki koyun güdemiyor” düşüncesi bu saçmalığa en güzel örnektir. Partilere şirket gözüyle bakıldığı için, muhalefetin icraatta iktidarla rekabet etmesi gerektiği sanılıyor. Sorun çözmek, muhalefetin görev tanımında yoktur; hatta böyle bir yetkisi bile yoktur.

2. Muhalefete muhalefet, muhalefeti sevmeyen iktidarın işine gelir: Sorun çözme görevi de, yetkisi de olmayan muhalefetin konuşmasını bile engellemek için her yolu deneyen iktidar, sizin “Muhalefetin çözdüğü hiçbir şey yok yeeaa” benzeri yorumlarınızı çok ama çok seviyor.

Çatlak seslere sıfır tahammül, iktidarın normalleştirmeyi başardığı en feci sorunlarımızdan birisi. Bundan siz de muzdaripsiniz ama muhalefet konuşunca “Konuşma, çalış!” diyorsunuz. Bir de muhalefetin sesi kısılınca “Konuşamıyorlar bile!” diye kızıyorsunuz. Komiksiniz.

3. Muhalefetteki başarı, iktidardaki başarıyla karşılaştırılamaz: “Kaç seçim oldu, hiçbirini kazanamadı” diye bir muhalefet partisini eleştirmek caizdir AMA bu eleştiriyi “O parti iktidarı beceremez” diye devam ettirmek salakça olur.

Moda tabirle “ver yetkiyi, gör etkiyi” diyeceksiniz: Konuşması bile engellenen, çözüm önerileri Meclis’te inadına reddedilen partiler, elinde yetki olunca, çok ama çok iyi işler çıkarabilir.

4. Muhalefete muhalefet etmek kolaydır: İktidara lâf etmek her zamankinden zor – kendimden biliyorum. 2010’da hapis istemiyle dava açıldı, ondan beraat ettim ama sonraki yıllarda “Cumhurbaşkanı’na hakaret” konulu soruşturmalar açıldı. Şimdilik yılmadım.

Ama muhalefete lâf etmek öyle mi? Nasılsa muhalefet kibar, muhalefet, sakin, muhalefet özgürlükçü. Hâl böyle olunca herkes bol keseden yardırıyor, en alakasız konularda bile muhalefeti suçluyor. Kolaycılık, kaçak güreşmek değilse nedir bu?

5. Sonuç: Muhalefetin konuşmasını engelleyip, çözüm önerilerini yok saymak ve sonra “Muhalefet çalışmıyor!” düşüncesini yaymak, iktidarın severek uyguladığı başarılı bir taktik. Bu taktiğin bir parçası da, muhalefete muhalefet eden muhalifleri beslemek.

Siz onlardan değilsiniz, biliyorum, ama istemeden buna destek oluyor olabilirsiniz. Muhalefete haksızlık ettiğinizin farkında olmak ve onların işini (eleştirmek & çözüm önermek) engellememek, devletin önemli bir organı olarak muhalefetin doğru işlemesi için elzem. Sevgiler.

Barış Ünver
28 Mart 2022

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.