Muhalif basın %50’ye, yandaş medya %100’e ulaşıyor

Az önce aklıma geldi: Biz, yani muhalifler, neden yandaş medyayı takip ediyoruz?

Herhalde genelde eğlenmek veya kızmak için. Yandaş medyanın fotomontajlı dalkavukluklarına, şaklabanlıklarına gülüyoruz veya bir haberde veya bir köşe yazısındaki iftiralara, hakaretlere kızıyoruz. Ama sonuçta biz de yandaş medyayı yakından takip ediyoruz.

Halkı hiç olmadığı kadar kutuplaştırmayı başaran iktidar yüzünden memleketin yarısı muhalif, yarısı iktidar destekçisi oldu. Ama iş basına öyle yansımıyor: Muhalifler sadece kendi görüşünü destekleyen yayınları değil, yandaş medyayı da okuyor.

Halbuki halkın iktidarı destekleyen tarafı, muhalif basını okumuyor. Bazen, nadiren, küfürlü yorum yazmak için muhalif bir haber/yorum sitesine (örneğin OdaTV’ye veya Beyn’e) girebiliyor, veya bakkaldan gazete alırken muhalif bir gazetenin (örneğin Sözcü) sürmanşetini görebiliyor. O kadar.

Hani “Halk bunca yoksulluğu, yolsuzluğu, hırsızlığı, haksızlığı neden görmüyor?” diye soruyoruz ya, hah, bu yaptığım ufak tespiti bu soruya cevap verirken düşünmeye çalışalım. Yandaş medya iktidarın başarısızlıklarını veya yanlışlarını göstermiyor; haliyle ülke gündemini bu medya ile takip eden kesimin de bu başarısızlıklardan veya yanlışlardan haberi falan olmuyor.

Peki bu durum nasıl aşılabilir? İktidarı destekleyen kesime, iktidarın öyle anlatıldığı (ve abartıldığı) gibi “sütten çıkmış ak kaşık” olmadığı nasıl gösterilebilir, anlatılabilir?

Benim aklıma iki fikir geliyor:

  1. Basınla ilgisi olmayan ve halkın tamamının ilgilendiği, bulunduğu, vakit geçirdiği yerlerde, vandalizme bulaşmadan ve sert bir dil de kullanmadan muhalif basının mesajlarını yaymak. (Vandalizme bulaşan suç işler, sert bir dil kullanan da muhatabını ikna edemez. Siz, sevdiğiniz lidere “hırsız, diktatör” diyen birinin sözlerine ikna olur muydunuz?)
  2. Bir yandaş medya kurumu kurmak ve arada ufak ufak mesajlarla iktidar destekçisi kesimi ikna etmek. (Tehlikeli bir iş ama hem alacağınız onca kârlı ihale ve reklam anlaşmalarıyla paranızı kazanırsınız, hem de mesajınızı yayabilirsiniz. Sinsilerin işi. Tam paralellere göre iş, heheh.)

Bunun dışında rahata alışıp, muhalif basını okuyup keyiflenmeye devam ettikçe, bir şeyi değiştiremezsiniz. En azından bunun farkında olun, yeter.

Barış Ünver
31 Mart 2016

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.