“Seve seve” uyandıran alarm: Alarmy

Allah kimseyi uyku bozukluğuyla imtihan etmesin.

Hayatım boyunca kimseyi inandıramadığım bir konu varsa, yaşadığım uyku bozukluklarıdır. Yıllardır uyku düzenimin kendiliğinden bozulduğuna kimseyi ikna edemedim. Üstelik uyku hakkında 10 yıla yakındır delicesine araştırmalar yapıyorken, neredeyse işim bilimine vakıf hale gelmişken, benim uyku bozukluğum her zaman küçümsendi. Ben “sirkadyen ritim” dedikçe “Erken yatarsan erken kalkarsın!” dediler, ben “uykunun evreleri” dedikçe “Yatağa girsen uyursun!” dediler. Çok ağladım sevgili okur, hırs yaptım ve ağladım. (Yok be, ağlamadım.)

Ama 45 gün önce bir uygulamaya rastladım. Uygulamanın adı Alarmy, sloganı da “sıkıysa uyu”. Ben bu yazıya başlık atarken kibarlık edip “seve seve” yazdım ama uygulama hiç kibar davranmıyor, zaten davranmadığı için bu kadar başarılı oluyor.

Eşşoğlueşşek uygulamanın harika bir özelliği var: Alarmı kurarken örnek niyetine bir fotoğraf çekiyorsun ve alarm çaldığında, sen o fotoğrafın aynısını çekene kadar alarm susmuyor. Yani örneğin tuvaletteki lavabonun fotoğrafını çektiysen, sabah alarm çaldığında “seve seve” lavaboya gidip lavabonun fotoğrafını çekmen gerekiyor.

Dedim ya, neredeyse 10 yıldır uyku sorunlarıyla cebelleşiyorum. Halbuki 10 yıl önce buna benzer bir çözümü keşfetmiş olsaydım, şu anda uyku düzenim tıkır tıkır işliyor olacaktı. Zira 45 gün önce yüklediğim bu uygulama sayesinde 45 günün 43’ünde, sabahın 7 buçuğunda ayaklanmayı başardım.

Benim “totemim” mutfaktaki şofben. Fotoğrafı ilk çektiğimde akşam vaktiydi, dolayısıyla mutfağın ışığı açıktı. Sabah alarm çaldığında, çektiğim fotoğraf beğenmedi, “aynısı değil” dedi de tırstım, telefonun pilini falan çıkartarak alarmı susturmayı düşündüm. Neden sonra aklıma ışığı açıp tekrar denemek geldi ve alarmı durdurmayı başardım.

Demem o ki, canavar gibi bir uygulama bu. Android sürümü ücretsiz, iOS sürümü 2 dolar. Uyku sorunları yaşıyorsanız indirin, çalıştırın, alarmınızı kurun ve her sabah “seve seve” uyanmaya hazır olun.

Not: Alarmı belli bir süreden sonra susturma seçeneği de var ama ben işi şansa bırakmayın, sonsuza kadar çalması için ayarlayın.

İkinci not: Bir de telefonu sallayarak susturma özelliği var ama hiç denemedim, yataktan çıkmanı sağlamıyor çünkü.

Barış Ünver
19 Kasım 2014

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.