Sorumlusu sensin

Resmi bilgilere göre onlarca, resmi olmayanlara göre yüzlerce ölümün sorumlusu sensin.

Kendine Özgür Suriye Ordusu ismini veren terör örgütüne açıktan yardım ettin, bunu yaparken övünmekten çekinmedin. Ve şimdi o terör örgütünün mü, yoksa o terör örgütüyle savaşanların mı senin onlarca insanını öldürdüğünü tespit bile edemiyorsun.

Sen, bu yola “Bölgedeki etkin güç olacağız” diye çıktın. Şimdi senin yalakaların “Süper güç olma yolunda böyle kayıplar vereceğiz elbet” diyorlar. Süper güçlüyüz ki, göz göre göre gerçekleştirilen bu saldırının istihbaratını alamıyoruz. Bomba yüklü o araçları yakalayamadık. Süper.

Ha, bu arada Suriye, İsrail’le savaşın eşiğinde. Daha 4 yıl önce “Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz!” diye çıkıştığın İsrail, daha bir yıl önce “Kardeşim!” diye bahsettiğin Beşar Esad’ın (senin deyişinle Beşşar Esed’in) Suriye’sine füze attı. Savaş çıkarsa kimin yanında olacaksın? Ben öyle tahmin ediyorum ki, öldürmeyi iyi bilenlerin tarafında olmak işine gelecek. Hem tarafsız da kalamazsın, ne de olsa “bitaraf olan bertaraf olur”, değil mi?

Orada kaybettiğimiz onlarca, belki yüzlerce insanın sorumlusu sensin. Olası bir savaşta taraf olmak zorunda kalırsak, düşen şehitlerimizden ve batan ülkemizden de sen sorumlu olacaksın.

İstersen olay için yayın yasağı koy, istersen ağzımızı bantla kapamaya kalk. Ne yaparsan yap: “Şimdi”yi sustursan bile, tarih seni affetmeyecek.

Barış Ünver
14 Mayıs 2013

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.