Ufak bir hesap

Bir A4 kağıdında ortalama 500 kelime bulunur ama diyaloglar, listeler falan derken biz 300 deyiverelim. Bu durumda Ergenekon’un 120 milyon sayfalık dava dosyasında 36 milyar kelime yer alacaktır.

Geçen yılın “hızlı okuma” şampiyonunun, Memoriad yarışmasında dakikada 550 kelime okuduğunu görüyoruz. Bu arkadaş dava dosyasını, yarışma stresi falan olmadan, daha büyük bir hızla (dakikada 600 kelime hızıyla) okuyacak olsa 60 milyon dakikaya, bir başka deyişle 1 milyon saate ihtiyacı olur.

Dolayısıyla bu şampiyon günde 8 saat hiç durmadan, yemek arası bile vermeden dava dosyasını okuyacak olsa 125 bin gün mesai yapar ve bu da, resmi tatilleri bile hesaba katmadan hafta içi her gün mesai yaptığını düşünsek, 480 yıllık bir süre eder.

Tabii, 480 yılda okunabilecek bu 120 milyon sayfalık dava dosyasının bir de hazırlanması gerekir. Onun kaç yılda hazırlanabileceğini hesaplamak istemiyorum; herhalde en az 1000 yıl gerekir ama biz “gökten zembille inmiştir” diyelim.

Dava dosyasının tamamı okunmadan bir iddiada bulunmanın adaletle uzaktan yakından alakası olamaz, bu yüzden her tarafımızın adalet ve kalkınma koktuğu şu güzel günlerde savcımızın dava dosyasının tamamını, adeta bir hızlı okuma şampiyonuymuşçasına hızla ve şevkle okuduğundan eminim. Hızlı okuma şampiyonumuzdan en az 120 kat daha hızlı okuyabilen, dakikada 180 sayfa okuyup anlayabilen müthiş bir savcımız olduğu için gurur duyalım.

Barış Ünver
19 Mart 2013

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.