Uyanmak için farklı duyuları harekete geçirmek

İnsan Fringe gibi aşmış bir polisiye/bilimkurgu dizisi izleyince tuhaf oluyor, acayip şeyler deneyesi geliyor. Bana da benzer bir haller oldu ama nasıl denk geldiyse bir keşif yaptım, kendimce :).

İşin karmaşasına girmeden, 5 duyumuzun olduğunu varsayarak oradan hareket edelim ve soralım: Uyanırken genellikle hangi duyularımızı harekete geçiririz? Alarmla veya müzikle uyanan kişinin işitme duyusu, güneş ışığı yüzüne vurunca uyanan kişinin (göz kapakları kapalı olsa da) görme duyusu, biri tarafından dürtülerek uyandırılan kişinin ise hissetme duyusu harekete geçirilir ve kişi uyanır.

Benim uykum epey ağır olduğu için bazen bu üçünün birleşimi ve hatta üstüne bir de kafadan aşağı su dökme falan bile işe yaramıyor. Geçen gün ise olaya duyulardan yaklaşıp, tat alma ve koklama duyularını harekete geçirerek uyanmayı denemeye karar verdim. Yalnız birinin yardımı olmadan, kendi başıma koklama veya tat alma duyularıyla uyanmam mümkün olamazdı çünkü bunu otomatiğe bağlayamıyorum… henüz :). (Yoksa alarm olarak ses çıkarıp okaliptüs nanesi kokusu yayan bir saat vardı, bulabilsem keşke onu.)

Bu arada şunu da söylemem gerekiyor: Dokunma, işitme ve görme duyularını harekete geçirmek tam bir uyanma sağlamıyor maalesef. Afyonu patlatmıyor yani.

Benim son günlerde yaptığım şey şu: Otomasyonu sağlamanın en kolay yolu olan müzikli bir alarm ile uyandırılıyorum; sonra da yarı uykulu, yarı uyanmış halde “yenibahar” adı verilen bir baharattan kokluyorum. Koklama duyusu; bir şekilde dokunma, işitme, görme veya tat alma duyularından daha hızlı ve keskin bir şekilde beyne gidiyor sanırım (Emin değilim.) çünkü yenibahar kokladığımda beynimde ani ve keskin bir dirilme hissediyorum. Bu, alarm çaldığında olmuyor mesela.

Özetle; eğer uyanamıyorsanız veya uyandıktan hemen sonra uyumaya meyilli oluyorsanız, bu anlattığımı bir deneyin. Yenibahar olması şart değil; keskin kokulu herhangi bir şeyle yapabilirsiniz bunu. Bu alkol olabilir (Sadece koklayın!), nane gibi başka baharatlar olabilir, bir meyve veya sebze olabilir… Orası size kalmış.

Aslında sabahları rahatça uyanabiliyorsanız bile deneyin, eğlenceli oluyor :).

Barış Ünver
15 Eylül 2009

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.