Workrave: Bilgisayar başında kendinizi harap etmeyin!

Beni tanıyanlar bilir, sırtım beni aşağı yukarı her zaman rahatsız eder ve bunun başlıca sebebi; hem işimin tamamını, hem -bundan biraz utanarak söylesem de- sosyal çevremin ufak bir kısmını, hem eğitimimin bir kısmını, hem de eğlencemin bir kısmını yaşadığım bilgisayardır. Günde ortalama 5-6 saatimi bilgisayar başında geçiriyorum ve sürekli oturmaktan dolayı sırtım bu durumdan gerçekten kötü etkileniyor…du.

Yaklaşık 1 yıl önce keşfettiğim ve fakat birkaç ay kadar önce kullanmaya başlayabildiğim Workrave yazılımı sayesinde, sırt ağrılarımda gözle görülür ölçüde azalma meydana geldi. Yazılım kullanıldığında, Karpal Tünel Sendromu veya RSI gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği söyleniyor.

Programın üç ana işlevi var: “Kısa-mola”, “dinlenme molası” ve “günlük sınır”:

  1. Kısa-mola, örneğin her 3 dakikada bir 30 saniye boyunca bilgisayarınızı kilitliyor. Amacı, gözünüzü ekrandan alıp başka yerlere bakmanız ve gözlerinizi rahatlatmanız.
  2. Dinlenme molası, örneğin 45 dakikada bir 10 dakika boyunca bilgisayarınızı kilitliyor. Kilitleme işleminden hemen sonra 2-3 dakika kadar, sizin istediğiniz sayıda farklı egzersizle sizi ayağa kalkıp kaslarınızı çalıştırmaya yönlendiriyor. Buradaki amaç da bilgisayar başından kalkıp, egzersizinizi yapıp biraz dolaşmanız.
  3. Günlük sınır ise, bilgisayar başında geçirdiğiniz toplam süre belli bir sınırı (örneğin 4 saati) aştığında, “Kardeşim, artık kalk şu bilgisayarın başından.” diye sizi uyarıyor.

Bu süreler elbette ayarlanabiliyor. Kaç dakikada bir, kaç dakikalık molalar vermek istediğinizi ve günlük bilgisayar kullanım sınırınızı belirlemenize olanak tanıyor. Ayrıca bu üç işlevden istediklerinizi etkinleştirip istediklerinizi devre dışı bırakabiliyorsunuz. Örneğin ben (zaten 3-4 dakikada bir otomatik olarak gözlerimi ekrandan çevirebildiğim için) “kısa-mola” özelliğini ve (günlük bilgisayar kullanımı konusunda kendime bir sınır koymak istemediğim için) “günlük sınır” özelliğini devre dışı bıraktım. Sadece 45 dakikada bir 10 dakika boyunca egzersizimi yapıyorum ve ayağa kalkıp dolaşıyorum, kaslarımı esnetiyorum. Çok da iyi geliyor.

Workrave ayarları

Bir de ağ üzerinden birden fazla bilgisayarda çalışma ve bilgisayar kullanım istatistikleri gibi ek özellikleri var. Örneğin ağ üzerinden çalışma olanağı, kullanabileceklere (örneğin birden fazla bilgisayarlı çalışanı olan işletmeler için) büyük fayda sağlayabilir.

Workrave, bilgisayar kullanan her bireyin yüklemesi ve kendi bilgisayar kullanım alışkanlıklarına uydurarak kullanması gereken bir yazılım. Buradan indirip kurun; emin olun, ilk başlarda zorlansanız bile alıştıktan sonra çok faydasını göreceksiniz.

Barış Ünver
19 Ocak 2012

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.