Yeni yıl planlarını yeni yılda yapmayın

Size bir fikir: Yeni yıl için alacağınız kararları yeni yılda değil, yeni yıldan önce alın. Planları aylar öncesinden yapın.

Eskiden yeni yıl kararlarını yılın başında alırdım, doğru düzgün bir başarı da yakalayamazdım. (2010 yılında bunu yazmışım hatta.) Sonra yeni yıl kararları almayı bıraktım. E, o da sonuçta daha iyi olmadı; karar almamak, aldığın kararları uygulamamaktan daha kötü olmayabilir ama daha iyi de değil. Yine de “daha iyi” bir seçenek aramadım.

Ama geçen yıl, farkında olmadan bir şey yaptım: Yaz sonunda gittiğim tatilde, 2021 yılını düşündüm ve tatil boyunca “Gelecek yıl neler yapsam?” düşüncesi kafamda döndü durdu. Tatil sonunda sadece kendimle ilgili planlar yapmakla kalmadım, 50’den fazla yazı fikri not edip Beyn’de haftada bir yazı yazma işini kafamda netleştirmiş oldum.

Ha, planların hepsini gerçekleştirdim mi? Elbette hayır; öyle bir dünya yok. Ama şu çok güzeldi: Ekim, kasım ve aralık ayları boyunca, 2021 yılında yapmayı planladığım değişiklikler ve yenilikler kafamda netleştikçe netleşti. Eskiden yılın başında alelacele aldığım kararlara nazaran daha gerçekçi planlar yaptım ve o yazıda söz verdiğim üzere yazacağım “2021 yılı özeti” yazısında bu planların ne kadar tuttuğunu anlatacağım.

Neyse, demem o ki gelecek yılın planlarını aylar öncesinden yapmayı deneyin, hoş oluyor. Planlarınız/kararlarınız daha da netleşiyor, o fikirlere alışmak için daha fazla vaktiniz oluyor.

Barış Ünver
04 Kasım 2021

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.