Yepyeni bir dergi: Hardware Plus

Hardware Plus dergisi, Mayıs 2013’te yayın hayatına merhaba diyecek olan, yepyeni bir teknoloji dergisi. Genel Yayın Yönetmeni Ersin Akman’la kurduğumuz iletişim sonucu olarak, derginin “sıfırıncı sayısını” yani sektöre gönderilip incelenecek olan ilk sayısını Beyn adına inceleme olanağı buldum. Bir de, yazının sonuna kadar sabrederseniz, bir sürprizim var.

Yeni Hardware Plus

Hardware Plus ismi, devralınmış bir marka ve eskiden yayınlanan bir başka teknoloji dergisiydi. Yeni Hardware Plus ise yepyeni bir kadroya ve baştan aşağı yenilenmiş bir tasarıma sahip, dolayısıyla dergi için “yenilendi” diyemeyiz.

Geçtiğimiz hafta aldığım bu “demo sayısı”nı inceleme olanağı buldum. Tasarım olarak geliştirilebilir yerler gördüm, içerik olaraksa dergiyi epey doyurucu buldum. İnceleyelim:

Tasarım

Hafiften sıkış-tıkış görünse de, hiç fena olmayan bir tasarımı var Hardware Plus’ın.

[galeri ekle=”include=’6713,6715′ columns=’2′”]

Ama tüm sayfalar böyle değil, ciddi anlamda iyi hazırlanmış sayfaları da var:

[galeri ekle=”include=’6712,6714,6716′”]

Ben genel olarak sayfaların daha ferah tasarlanabileceğini düşündüm. Tabii şunu da unutmamak lazım: Ben dergiyi PDF formatında, bilgisayar üzerinden okudum. Dolayısıyla renkler daha parlak ve yazılar daha sıkışık gelmiş olabilir, elinizde tutacağınız dergide bu ufak hatalar hiç hissedilmeyebilir bile.

İçerik

İçerik, bir teknoloji dergisinde görebileceğim en kaliteli ve en doyurucu içeriklerden biri olmuş. Yazarların yazdığı yazılar hem ilgi çekici, hem de herkesin anlayabileceği dilde ve işin en güzel kısmı, en profesyonel dergilerde bile görülebilecek yazım yanlışlarından -epey uğraşsam da- bir tane bile göremedim. Dolayısıyla redaksiyon da çok iyi. Yazılar, her teknoloji dergisinde olduğu gibi konulara göre kategorize edilmiş yani akıcılık konusunda da bir sıkıntı yok.

Özetle, derginin bu “demo sayısı”, insanı kesinlikle hayal kırıklığına uğratacak bir içeriğe sahip değil. Gelecek yazıların da bu şekilde olacağını düşünüyorum.

Sonuç

Sonuç olarak Hardware Plus, fena halde gelecek vaat eden çok hoş bir dergi olmuş. Sayfaların biraz sıkışık olması dolayısıyla gözü azıcık yorsa da, kesinlikle tatmin edici bir içeriğe sahip olması sayesinde

Sürpriz: Ben de, mayıs ayından itibaren Hardware Plus’ta yazmaya başlayacağım. 7 yıldan uzun süredir burada yazıyorum, ilk defa bir dergide yazacağım. Hayırlısı :).

Barış Ünver
08 Nisan 2013

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.