“Beyn için slogan yarışması” sonuçları

Geldik bu pek acayip yarışmanın sonuçlarına :).

Yarışmayı 1 Aralık 2008’de bitirmiştim, sonuçları da bir hafta sonra açıklayacağımı söylemiştim ama aniden ortaya çıkan bir Avusturya seyahati yüzünden sonuçları açıklamakta biraz geciktim, yarışmacılardan özür diliyorum.

Özür dilemem gereken bir başka nokta da şu: Kazanan dahil hiçbir sloganı kullanmayı düşünmüyorum. Beğenmediğimi düşünmeyin lütfen. Bazılarını gerçekten çok beğendim, hatta param çok olsa birden fazla birinci seçer, birden fazla hediye yollardım. Hiçbir sloganı kullanmayacak olmamın sebebi, ne kadar güzel olurlarsa olsunlar, hiçbirinin Beyn’i yeteri kadar iyi anlatamıyor oluşu.

Ama bir şeyi de belirtmeden olmaz: Yarışmacıların büyük kısmı, hatta neredeyse hepsi, yarışmayı anlamamışlar. Kimse kusura bakmasın ama Beyn’i bir sayfa bile gezmeyip, bilinen bir reklam sloganının içine “Beyn” kelimesini yerleştirerek yarışmaya katılanlar o kadar fazla ki, arada sırada gördüğüm güzel sloganlar olmasa hediyeyi verecek birini bile bulamazdım. Kaldı ki herhangi bir şeyin sloganı olarak yine o şeyin ismini kullanmanın bir mantığı yoktur. Bu saçmalığı görmeyip makinalı tüfek gibi slogan üreten arkadaşların varlığını gördükçe ağladım durdum lan!

332 slogan gelmiş yarışmaya, bunları birkaç kategoriye ayırdım. Eleştirinin sınırlarını iyice zorladım ki sinirlenen sinirlensin :). Eleştirirken veya birinciyi seçerken hiçbir sloganın yazarı kim diye bakmadım, bu yüzden kimseyi kayırmamış veya yarışmadan çıkarmamış oldum.

En çok akla gelenler

En fazla akla gelen (ama tabii her zaman tıpatıp aynı olmayan) dört tane slogan var:

 1. Ben bilmem Beyn bilir
 2. Beynelmilel
 3. Beyn fırtınası
 4. Beyn’imi seveyim

Dört slogan da ikinci gruba uyduğu için dördü de iptal, maalesef.

İçinde “Beyn” kelimesini barındıranlar

332 slogan fikri yazıldı demiştim, değil mi? Bu 332 sloganın 239 tanesinde “Beyn” kelimesi geçiyor! Elbette hepsi elendi. “Böyle bir kural yoktu?” falan diye de itiraz etmeyin lütfen, Beyn yazısının altında slogan olarak “Beyn fırtınası!” falan yazmamı bekleyemezsiniz, değil mi?

Kelime oyuncuları

Kazanan kişi de bu grupta, yani bu grup tamamen kötü fikirlerden oluşmuyor. Yine de kelime oyununu abartıp olmayan kelimeler icat etmek (örn. beynmek eylemi) veya “Barış Ünver” ismini (ismimi) deliler gibi kasarak “BAR’da kalm’IŞ Beyn’lerin kasıntısı” şeklinde kullanmak pek zekice hareketler değil. Ayrıca beğenilesi kelime oyunları da çok az – çoğunlukla bir alttaki kategoriye de uyacak kelime oyunları var.

Taklit/klişesever slogancılar

Burada direkt örnek listesi veriyorum, lütfen bunları yazanlar gücensinler:

 1. Yasal uyarı: Bağımlılık yapar – Hağ hağ hağ… Ülkemizde herhangi bir ürün için en çok yapılan, en bayıcı ve en “komik olmayan” slogan budur. Forum başlıklarından fıstık paketlerine kadar her yerde görülür bu ve kimse buna bakıp gülmez – sloganı ilk kendisinin bulduğunu sanan küçük Cem Yılmaz hariç tabii, o sandalyesinden düşer gülmekten.
 2. Hayatın tadı BEYN – Beyn kola markası mı be?
 3. Barış Ünver diyor ki – Bu slogana sahip 74 köşe yazarı, 386 blog ve 4 yedek parça servisi var.
 4. What is the BEYN? – Gereksiz İngilizce kullanımına olan düşmanlığımı muhtemelen bilmeyen bir arkadaş yazmış olmalı bunu.
 5. Barış Ünver’in beyninin bileşkesi – Zaten kullanmakta olduğum sloganı evirip çevirip hilkat garibesi bir slogana çeviren bu arkadaşı ayrıca tebrik etmek istiyorum.
 6. Beynlerin gücü adına – Oldu.
 7. Haydi şimdi Beynler buraya – Evet.
 8. Kod adı: BeYN – Peki.
 9. Beyn’siz kalan insanın,hayat damarlarından biri kopmuş demektir. – Çüş.
 10. A Barış Ünver Project – Öfff…
 11. Ben Beynimi Seviyorum Ya Sen? Sevmek İçin Hadi Buraya… – Bunu bilerek en sona sakladım. Radyo reklamı yapacak olsam bile kullanmam, bu ne be?

İyice saçmalayanlar

Bu gruptakilerin hiçbirinin yarışmayı dikkatle okuduğunu sanmıyorum. Kurallara şöyle bir göz gezdirmişler, yazının başlığına bakmışlar ve akıllarına ne eserse salmışlar. Veya amaçları sırf dalga geçmek, arada bellek kazansalar da hoşlarına gidecek. Oldu. Benim intikamım da teşhir etmek olacak elbette. En saçmalarını kalınlaştırarak işaretledim, buyrun:

 • Siz uykudayken bile faaliyet gösterir..
 • Barış Ünverle hayatın tadı – Bu sloganı iki kişi yazmış! Biri üstteki taklit grubuna girdi, biri de buraya.
 • Yorgun Satırların Megaloman Kahramanı
 • Barış Ünver-me Para Ver
 • Barış Ünver’de Büyük Ünlü Uyumu
 • Barış Ünver’den Laminör Haykırışlar
 • Barış Ünver Literatürü
 • Barış Ünver’in Haylaz Uyarlaması
 • Barış Ünv.Er (Barış Üniversitesi’nin Erleri)
 • Dalgaların Kumsaldan Götürdükleri – Çay bile demlenmez bu alakaya.
 • Ezberciliğin Üzerini Örten Şablon
 • Tek Rakibim Barış Ünver – Yav zaten site benim, sloganı da benim siteye bulacaksın, ne yapmaya çalışmışsın kardeşim? Kuralları bırak, yazının içeriğini bile okumayan birinin sloganı olsa gerek bu.
 • Barış ünverin içtiği Pınar sütün organı – “Sitenin adı ney? Beyn. Aha bu isim Pınar’ın reklamlarında da vardı. Adamın adı ney? Barış Ünver. Tamam buldum, derhal salıyorum.”
 • Bir Beynin Gayrimeşru sayfalarında can çekişen konuların anatomisi… – Aslında bu arkadaşa da bir bellek yollamak istedim, bulunabilecek en saçma, en abes, en garip sloganı buldu diye.
 • Düşündüklerimi Metin’e Metin İse Barış Ünver’e – Metin kim be?
 • Küresel barış ve Ünver koalisyonu – Bu arkadaş ne dediğini tam olarak anlatabilirse dişimi kırar, onu gönderirim adama. “Koalisyon”un anlamını da gerçekten biliyorsa ikinci bir diş daha kırar, onu da gönderirim.
 • Dünyadan barış sloganları – Slogan yarışmasına böyle bir slogan gönderen adamın… dur başka bir saçma sloganla bitireyim: “…beynini seveyim, beynini!”
 • Bir başkadır Barış Ünver blogu okumak – Beyn, blog değil rakı sanki.

Hakikaten güzel olanlar

O kadar dalga geçtim, aşağıladım (çünkü ben kötü bir insanım) ama iyilerin de hakkını vereceğim elbette (çünkü benim kötü mizacımın altında pembe bir ördeğin yufka yüreği var). Ayrıca fark edeceksiniz ki güzel olarak nitelediğim sloganların bazıları klişe de sayılabilir. Yalnız liste sırasız.

 • Bilgisayarlı Tomografi
 • Yazıyorum öyleyse yaşıyorum
 • Barış Ünver hızında bloglamak
 • Önemli olan işlevidir
 • Sizin için düşünür.

Farkındaysanız beşi de olabildiğince sade – benim aradığım da bu tarz sloganlardı zaten. Tabii kazanan da aynı şekilde sade ve güzel.

Ve kazanan…

Yurtta Barış, Dünyada Ünver!

Okuduğumda nasıl yarıldığımı geçtim, her aklıma gelişinde bir daha gülüyorum, cidden şahane bir slogan olmuş :D. Sade, zekice, komik, “Barış Ünver”i içeriyor… Bir de Beyn’i tanımlayabilse tam olacaktı, kesinlikle bunu kullanacaktım.

Kazanan arkadaşın adı da Orhan KADOĞLU. Kendisini bu kadar iyi bir slogan bulabilmiş olduğu için ve dolayısıyla yarışmayı da kazandığı için iki kez tebrik ediyorum, ödülünü de en kısa zamanda yolluyorum.

Barış Ünver
16 Aralık 2008

Yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz, yeni yazılardan epostayla haberdar olmak için Beyn'in eposta abonesi olabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.